Instagram, Telegram’ın ‘Kanal’ Özelliğini Kopyaladı: İşte Instagram Kullanım Şeklinizi Değiştirebilecek Özellik Hakkında Her Şey
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal medya

Instagram, Telegram’ın ‘Kanal’ Özelliğini Kopyaladı: İşte Instagram Kullanım Şeklinizi Değiştirebilecek Özellik Hakkında Her Şey

0

Instagram’a içerik üreticiler için yeni bir içerik yayın alanı sunan, kullanıcıların ise uygulamayı kullanma şekillerini değiştirebilecek bir özellik geldi. ‘Yayın Kanalları’ olarak isimlendirilen bu özellik, Telegram’da yıllardır bulunan Kanal özelliğinin neredeyse kopyası. İşte yeni özellik ile ilgili tüm detaylar…

 

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Instagram, dikkat çekici yeni bir özellik duyurdu. “Broadcast Channels” (Yayın Kanalları) olarak isimlendirilen bu özellik, Instagram’daki içerik üreticilerin takipçileri ile iletişim halinde olmaları için yeni bir yol sunacak. Gelin hep birlikte bu özelliği tüm detaylarıyla inceleyelim.

Telegram kullanıcıları bilir; belli bir topluluğa sahip kullanıcılar kanal oluşturup, duyurular ve paylaşımlar yapabiliyorlar. Aslında Instagram’ın yeni özelliği de tam olarak bu işe yarıyor. Bir içerik üretici, tüm takipçilerinin görebileceği şekilde bir sohbet sayfası açıp, bu sohbet sayfası üzerinden isterse metin mesajı, isterse sesli mesaj, isterse de fotoğraf veya video paylaşımı yapabilecek.

Instagram’ın yeni özelliği işte böyle görünecek

Instagram

Instagram’ın şu an için sadece belli başlı içerik üreticilerle test etmeye başladığı yeni özellik, oldukça basit bir çalışma prensibine sahip olacak. İçerik üretici, DM bölümüne girdikten sonra “Yayın Kanalı” oluşturmak için ilgili butona dokunacak. Böylelikle tüm takipçilerinin bulunduğu bir sohbet sayfası açılmış olacak. İçerik üreticinin bu sohbet sayfası üzerinden yapacağı her paylaşım, takipçilerine bildirim olarak gidecek.

Instagram

İçerik oluşturucular, isterlerse bir konu ile ilgili isterlerse de sadece takipçileri ile daha sıkı iletişim için yayın kanalları oluşturabilecekler. Oluşturulan kanalın içeriği için bilgilendirici başlık ve açıklamalar da yazılabilecek

Bu arada; bir içerik üreticinin oluşturduğu kanala tüm takipçiler otomatik olarak eklenecek. O kişiyi takip etmeyen diğer kullanıcılar ise profil veya hikayelere eklenecek bağlantılar aracılığıyla kanala ulaşabilecekler.

Kullanıcılar, kanallardaki paylaşımlara sadece tepki verebilecek

Instagram

İçerik üreticiler tarafından oluşturulacak kanallar, takipçileri tarafından da etkileşime açık olacak. Bu bağlamda; takipçiler oluşturulan bir ankete yanıt verebilecek. Diğer paylaşımlara ise emoji ile tepki verebilecekler. Ancak kanal sahibi dışındaki kişilerin bu sohbetlerde mesaj yazması veya paylaşım yapması mümkün olmayacak.

Peki bu özellik ne işe yarayacak?

Takip ettiğiniz, faydalı içerikler oluşturduğunu düşündüğün içerik üreticilerin kanallarına dahil olarak Instagram akışında hiç dolaşmadan ilgili içerik üreticinin gönderilerini, paylaşımlarını takip edebileceksiniz. Belki bir haber sitesinin, içerik sitesinin kanalına dahil olabilir, tıpkı Twitter gibi Instagram kanalları üzerinden takip edebileceksiniz.

Instagram’ın yeni özelliği için oluşturulan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak: https://about.instagram.com/blog/announcements/continuing-to-keep-instagram-safe-and-secure/ 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap