Google’dan Chrome’a, Windows için “varsayılan tarayıcı” dokunuşu
  1. Ana Sayfa
  2. Google Chrome

Google’dan Chrome’a, Windows için “varsayılan tarayıcı” dokunuşu

0

Chrome, tarayıcısı Chrome’un Windows’ta varsayılan tarayıcı olmasını kolaylaştıracak yeni planı için düğmeye bastı.

 

Google, Chrome’u modern Windows sürümlerinde varsayılan tarayıcı olarak ayarlamanın kolay bir yolu üzerinde çalışıyor. Reddit üzerinde Leopeva64-2 tarafından tespit edilene göre, Chromium Gerrit üzerindeki yeni bir adım, Chrome kullanıcılarının tarayıcıyı tek bir tıklamayla varsayılan olarak ayarlamasına izin verecek yeni bir kontrolü açıklıyor.

Chrome’un mevcut sürümü, ayarlarında varsayılan tarayıcının değiştirilmesine izin veriyor ancak bu değişiklik, Windows Ayarları uygulamasına geçiş yapılmasını zorunlu kılıyor. Buna karşılık Firefox, Mozilla’nın 2021’de sunduğu çok daha kullanışlı bir tek tıklama çözümüne sahip. Görünene göre aynı yöntem yakında Chrome’a da gelecek.

Google, Chromium Gerrit’teki kod değişikliğini şu şekilde açıklıyor: ”Chrome’u varsayılan tarayıcı yapın. Bu işlev, http, https, .html vb. gibi genel tarama ile ilgili url protokollerini ve dosya ilişkilendirmelerini gözden geçirerek ve her biri için ilgili kayıt defteri girdilerini doğrudan ayarlayarak çalışır.

Güncellenen yöntemin ne zaman kullanıma sunulacağına dair bir bilgi yok, ancak genel kullanıma sunulmadan önce test için önizleme kanallarında görüneceği tahmin edilebilir.

 

Microsoft, Windows 11’de Edge’den başka herhangi bir tarayıcıya geçmeyi inanılmaz derecede zorlaştırdıktan sonra, varsayılan tarayıcıyı değiştirmek büyük bir tartışmaya yol açmıştı. Şirket, yalnızca Windows 11’de bağlantıları Chrome’da veya başka bir tarayıcıda açmak için tek tıkla değişiklik seçeneği sağlamak yerine, kullanıcıları ondan fazla dosya ilişkilendirmesini değiştirmeye zorladı. Bu kararın aldığı ciddi tepkilerin ardından, Windows 10 ve 11’in bazı bölümleri hala Edge’e bağlı olsa da, Microsoft geri adım atarak bu sorunu büyük oranda çözdü.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap