Ege Denizi’nin Rengi Cunda Adası, “Kesin Korunacak Hassas Alan” İlan Edildi: İnsan Girişi Bile Yasaklanabilecek!
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Ege Denizi’nin Rengi Cunda Adası, “Kesin Korunacak Hassas Alan” İlan Edildi: İnsan Girişi Bile Yasaklanabilecek!

0

 

Ayvalık’a bağlı tarihi Cunda Adası, “kesin korunacak hassas alan”lar arasına dahil edildi.

Ege Denizi’nin en büyük dördüncü adası ve antik zamanlardan beri yerleşimlere ev sahipliği yapan Cunda Adası hakkında kritik bir karar çıkarıldı. 13 Nisan tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan karar ile ada, “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı olan Cunda Adası, bu karar ile birlikte alan kullanımı ve alana yönelik tüm etkilerde büyük sınırlamalara kavuşacak. Gerektiği zaman insanların bölgeye girişi dahi engellenebilecek.

“Kesin korunacak hassas alan nedir?”

Kesin korunacak hassas alan, bilimsel araştırmalar, eğitim veya çevresel izleme amacıyla özel önlemler alınarak korunacak, kara, su veya deniz alanlarıdır. Bu alanların her biri, bilimsel yönden korunması evrensel değer taşıyan, ilginç özellik ve güzelliklere sahip olan ve ender bulunan alanlardan oluşur. Alanlar, aynı kalacak şekilde korunmaya devam edilir.

Öte yandan bu alanlarda doğal ve kültürel bakımdan alana uyumlu ve düşük yoğunluklu faaliyetlere, tarım ve hayvancılık amaçlı entegre tesislere, hidroelektrik, rüzgâr ve güneş enerji santrallerine ve turizm ve yerleşimlere izin verilebilir.

Türkiye’de bulunan kesin korunacak hassas alanlar arasında Kasrik Boğazı, Sığla Ormanları, Tuzla-Palas Gölü, Düden Şelalesi, Dönemeç Sazlıkları, Düzlerçamı Ormanı, Güver Uçurumu ve Termessos Antik Kenti gibi alanlar da yer alıyor.

Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/04/20230413-7.pdf 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir