Google Chrome’da Güvenlik Açığı: İşte Yapılması Gerekenler!
 1. Anasayfa
 2. Google Chrome

Google Chrome’da Güvenlik Açığı: İşte Yapılması Gerekenler!

0

Tüm Google Chrome Kullanıcılarını Tehlikeye Atan Bir Güvenlik Açığı Bulundu! Tarayıcının Derhal Güncellenmesi Gerekiyor

Google Chrome’da yeni bir sıfır gün açığı tespit edildi. Harekete geçen geliştiriciler, yeni bir güncelleme ile güvenlik açığını kapattılar. Kullanıcıların, vakit kaybetmeden tarayıcıyı güncellemeleri gerekiyor.

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome’da çok önemli bir sıfır gün güvenlik açığı tespit edildiği açıklandı. Google tarafından yapılan açıklamalarda, söz konusu güvenlik açığının kapatılmasını sağlayan yama için yeni bir güncelleme yayınlandığı ifade edildi. Eğer Google Chrome kullanıyorsanız, internet tarayıcısının Windows sürümünü derhal güncellemelisiniz.

Google, bilgisayar korsanlarına ipucu vermemek için güvenlik açığı ile ilgili detayları saklamayı tercih etti. Ancak sıfır gün açığını inceleyen Avast mühendislerinden Jan Vojtesek, bu güvenlik açığının programların kilitlenmesine ve hedef bilgisayarda rastgele kod çalıştırılmasını sağlayabileceğini açıkladı. Özetle; tüm Google Chrome kullanıcıları ciddi bir risk altında.

Google Chrome nasıl güncellenir?

 • Adım #1: Google Chrome’u açın.
 • Adım #2: “Yardım” seçeneğine tıklayın.
 • Adım #3: Google Chrome hakkında” seçeneğine tıklayın.
 • Adım #4: Güncellemenin otomatik olarak indirilmesini bekleyin.
 • Adım #5: Tarayıcınızı yeniden başlatın.

Aslına bakacak olursak Google Chrome, her çalıştırıldığında otomatik olarak güncelleme denetlemesi yapıyor. Eğer yeni bir güncelleme geldiyse de otomatik olarak güncelleme yükleniyor. Ancak kafanızın rahat olması için yukarıdaki adımları yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz

Eğer Google Chrome sürümü “103.0.5060.114” olarak görünüyorsa, yapmanız gereken bir şey kalmamış demektir. Çünkü Google geliştiricileri, kritik önem arz eden güvenlik açığını 103.0.5060.114 kodlu sürümde kapattılar. Ancak bu sürüm henüz size gelmediyse, her zamankinden çok daha dikkatli olmalısınız. Bilinçsiz kullanıcılar, tarayıcı güncellenene kadar alternatif yazılımları kullanmayı tercih edebilirler.

 

Kaynak: https://www.techradar.com/news/google-chrome-users-told-to-update-immediately-or-risk-attack

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir