Evcil hayvanlara çip zorunluluğunda son hafta! Fiyatı ve cezası
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Evcil hayvanlara çip zorunluluğunda son hafta! Fiyatı ve cezası

0

Evcil hayvan sahiplerinin kedi, köpek ve gelinciklerine RFID çip taktırmak için 1 hafta kaldı. Aksi takdirde cezai işlem uygulanacak.

Geçtiğimiz aylarda Resmi Gazete’de evlerinde evcil hayvan bakan milyonlarca insanı etkileyen bir yönetmelik yayınlandı. Buna göre evcil hayvan kategorisine giren kedi, köpek ve gelinciklere RFID çip olarak bilinen deri altı implantın takılmasına karar verildi. Biz de bu işlemin ücreti, son tarihi ve yapılmaması halinde uygulanacak cezayı paylaşıyoruz.
Evcil hayvan sahipleri RFID çip taktırmak zorunda! Son tarih 31 Aralık

İlk olarak geçtiğimiz yıl alınan kararda evcil hayvan sahiplerinin yetişkin köpekleri için 2021, kedi ve gelincikleri için 2022 sonuna kadar RFID çip taktırması gerektiği açıklandı. Yavrularda ise 3 aylık olana kadar zorunluluk olmadığı belirtildi. Fakat bu kural faaliyete geçmedi.


Ardından 22 Nisan 2022’de yönetmeliğe giren karar ile evcil hayvan sahiplerinin kedi, köpek ve gelinciklerine RIFD çip taktırmak için 31 Aralık 2022’ye kadar vakti olduğu açıklandı. Bu süre zarfında işlemin yapılmaması halinde ise 1634 TL idari para cezası uygulanacak.

Bu işlem aslında alınan karar öncesinde de hayvan sahipleri tarafından yapılabiliyordu. Veterinerlerde işlem için istenen ücret 225 TL. Fakat alınan karar sonrasında devlet desteği sağlanacağı ve 75 TL’ye yaptırılabileceği açıklandı. Özel veteriner kliniklerinde yaptırmak isterseniz de 150 TL ila 300 TL arası bir ücret ödemeniz gerekecek.

Prosedür aslında oldukça basit. Evcil hayvan için özel tedarik edilen RIFD çip tıpkı aşı yapılır gibi şırınga benzeri enjektör ile deri altına yerleştiriliyor. Boyutu bir pirinç tanesinden küçük olduğu için hayvana hiçbir rahatsızlık vermiyor. Hatta varlığını bile hissetmeyecektir.

Tabii bu çiplerin günümüzde alışık olduğumuz GPS takip cihazları gibi çalışmadığını belirtelim. Zira RIFD teknolojisini kullandığı için bir okuyucu-tarayıcı cihaza ihtiyaç olacaktır. Fakat olası bir çalınma veya kaybolma durumunda belediye ekipleri tarafından bulunduğu zaman üzerindeki bu çip sayesinde hem sahibine hem de sağlık verilerine ulaşılabilecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir