Anayasa Mahkemesinden Tarihi Karar: Kadınlar, Evlendikten Sonra Sadece Kendi Soyadlarını Kullanabilecek
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık ve Yaşam

Anayasa Mahkemesinden Tarihi Karar: Kadınlar, Evlendikten Sonra Sadece Kendi Soyadlarını Kullanabilecek

0

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, evlenecek kadınlarla ilgili tarihi bir karar yer aldı. Anayasa Mahkemesi, kadınların eşlerine ait soyad kullanmalarını zorunlu hale getiren kanun maddesini iptal etti. Böylece kadınlar, evlendikten sonra da sadece kendi soyadlarını kullanmaya devam edebilecekler.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, Anayasa Mahkemesi Başkanlığının önemli bir kararı yer aldı. 2023/38 sayılı karar kapsamında, kadınların evlendikten sonra sadece kendi soyadlarını kullanmalarını engelleyen kanun maddesinin iptal edilmesine hükmedildi. Yani kadınlar, bundan sonra evlenseler bile eşlerinin soyadlarını almadan, kendi soyadlarını kullanabilecekler.

Türk Medeni Kanunu’nun 187. maddesine göre kadınlar, evlenmeleri halinde otomatik olarak eşlerinin soyadlarını alıyorlardı. Ancak yapılacak bir başvuru ile kendi soyadı, eşinin soyadına ek olarak kullanılabiliyordu. İşte bu kanun maddesi, Anayasa Mahkemesi tarafından hukuka aykırı bulundu. Anayasa Mahkemesi, 187. maddenin eşitlik ilkesine aykırı olduğuna kanaat getirerek, maddenin iptaline karar verdi.

Peki Türk Medeni Kanunu 187. madde ne diyordu?

Türk Medeni Kanunu 187. maddesinde şu ifadeler yer alıyordu:

“Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir. Daha önce iki soyadı kullanan kadın, bu haktan sadece bir soyadı için yararlanabilir.”

Peki yeni dönem ne zaman başlayacak?

Resmi Gazete’de yayımlanan Anayasa Mahkemesi Kararına göre kadınların sadece kendi soyadlarını kullanmalarını sağlayan düzenleme, bundan 9 ay sonra yürürlüğe girecek. Yani vatandaşlar, önümüzdeki yıl itibarıyla bu düzenlemeden faydalanabilecekler.

Resmi Gazete’deki karara buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap