En kötüden en iyiye, gelmiş geçmiş tüm Indiana Jones filmleri
 1. Anasayfa
 2. Sinema

En kötüden en iyiye, gelmiş geçmiş tüm Indiana Jones filmleri

0

 

Indiana Jones’un yeni filmi “Indiana Jones ve Kader Kadranı”nın sinemalarda olduğu günlerde, eski filmleri anmasak olmazdı. “Kader Kadranı” da dahil olmak üzere tüm Indiana Jones filmlerini, en kötüden en iyiye doğru sıraladık.

Harrison Ford’u Indiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı’nda kamçı sallarken görmemizin üzerinden on yılı aşkın bir süre geçti, ancak James Mangold’un yönettiği Indiana Jones ve Kader Kadranı filmiyle kahramanımız son bir macera için geri döndü.

Harrison Ford’a bu devam filminde; Phoebe Waller-Bridge, Mads Mikkelsen ve Boyd Holbrook’un yanı sıra Sallah rolündeki John Rhys-Davies gibi önceki filmlerden bazı oyuncular da eşlik ediyor.

Peki ama bugüne dek çekilmiş Indiana Jones filmlerinin tümünü, en kötüsünden en iyisine doğru sıralarsak karşımıza nasıl bir sıralama çıkar? İşte “Kader Kadranı” da dahil olmak üzere en kötüden en iyiye sıralanmış tüm “Indiana Jones” filmleri.

5.Indiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı (2008)

Doğruyu söylemek gerekirse, “Indiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı” çoğu kişiye göre her zaman listenin en sonlarında yer alıyor. Çok kötü diyemeyiz, fakat tam anlamıyla iyi de sayılmaz.

Bu “Indiana Jones” filminin kendine özgü zekası ve aksiyonu halen mevcut, ancak doğaüstü olayları araştıran bir seri için bile inanılması güç pek çok şey var.

Indy’nin nükleer bir patlamadan kendini bir buzdolabına kapatarak kurtulması pratikte gülünesi bir durum ve filmin doruk noktasında yaşanan uzaylı komplosuna hiç girmeyelim bile.

Kristal Kafatası Krallığı’nı tek ayakta tutan, aralarında Rus kötü karakter Irina Spalko rolünde çok eğlendiği belli olan Akademi Ödülü sahibi Cate Blanchett’in de bulunduğu etkileyici oyuncu kadrosu.

Karen Allen’ın Marion Ravenwood rolünü yeniden canlandırdığını görmek de harika ve Kutsal Hazine Avcıları’ndan yıllar sonra Indy ile arasındaki ilişki hala hissediliyor. Bu ilişki tartışmasız filmin en iyi yanı.

4. Indiana Jones: Kamçılı Adam (1984)

1984 yapımı “Indiana Jones ve Kamçılı Adam”, Harrison Ford’un başrolde olduğu ikinci film olabilir, ancak aslında bu bir ön bölüm ve Kutsal Hazine Avcıları’ndan çok öncesini konu alıyor.

Bu film çok daha kasvetli bir hikayeye sahip; kurban töreni, zihin kontrolü, çocuk köleler ve maymun beyinleri gibi konuları içeriyor.

Indy, Willie Scott (Kate Capshaw) ve “Ufaklık” karakterinin (Ke Huy Quan) sorunlu aile dinamiği de olayları canlı tutuyor ve Ford’un soğukkanlı kahramanının farklı bir yönünü gösteriyor. “Ufaklık” filmin en dikkat çekici karakteri ve yer aldığı her sahneyi çalmayı başarıyor.

Tarikat lideri Mola Ram’ın (Amrish Puri) mistik Sankara taşlarıyla dünyayı ele geçirmek istemesiyle ilgili ana hikaye sadece görünürde işliyor.

3. Indiana Jones ve Kader Kadranı (2023)

Harrison Ford’un son “Indiana Jones” macerası 2023 yapımı “Kader Kadranı” filminde vaftiz kızı Helena Shaw (Phoebe Waller-Bridge) ile ilgili yeni bir gizemin içine sürüklenen yaşlanmış Jones’u konu ediyor.

Indy ve Helena, sözde “zamandaki çatlakları” saptayabilen Arşimet’in kadranının peşinde. Bu nedenle eski Nazi Jurgen Voller’in (Mads Mikkelsen) de geriye dönüp İkinci Dünya Savaşı’nın gidişatını değiştirmek için kadranı bulmak istemesi şaşırtıcı değil.

Film, yaşlanmış Harrison Ford’un bir Nazi kalesine sızmasıyla başlıyor ve bundan sonra klasik bir Indiana Jones macerasının tüm özelliklerine kavuşuyor. Yaşadığı travma ve keder nedeniyle Indy’nin huysuz bir ihtiyar olmasına izin verilmiş ve bu sayede önceki filmlerde gördüğümüzden daha fazla gelişme göstermiş.

Ancak abartılı izleme süresi (2 saat 34 dakika), finale giden yolun her fırsatta uzatılması yüzünden, bu macera dolu koşuşturmacanın önüne geçiyor.

Indy’nin hikayesi için mükemmel bir son değil ama seriye sadık kalan eğlenceli bir macera yaşatıyor.

56

2. Indiana Jones: Son Macera (1989)


Harrison Ford’un Indiana Jones rolüne üçüncü defa dönüşünden daha güzel ne olabilir? Elbette James Bond’un kendisi olan Sean Connery, Indy’nin babası olarak ona katılırsa: Dr. Henry Jones Sr.

Bu filmlerin atmosferi tartışmasız bir şekilde Indy’nin her macerasında hangi yol arkadaşlarına eşlik ettiğine bağlı ve Connery’yi de bu maceraya dahil etmenin oldukça zekice bir yanı var.

İkili baba-oğul arasındaki dinamiği mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Etraflarında bir kale yanarken ikisinin de bir sandalyeye sırt sırta bağlı olduğu sahne muhteşem. Ve İskenderun tapınağına kadar süren tank kovalamacası inanılmaz.

O zamanlar bu film, üçlemenin son bölümüydü ve seriyi mükemmel bir şekilde tamamlıyordu. Serinin özüne sadık kalan, baştan sona sürükleyici bir filmdi.

66

1. Indiana Jones ve Kutsal Hazine Avcıları (1981)

Zirve beklendiği gibi ilk filme ait: “Kutsal Hazine Avcıları”

Filmin Peru tapınağındaki açılış sekansı, Indy’nin dev bir taş küreden çılgınca kaçtığı, sinema tarihinin en ikonik aksiyon sahnelerinden birisi. Bu noktadan sonra film daha da heyecanlı bir hal alıyor çünkü Marion Ravenwood (Karen Allen), mistik güçlere sahip olduğu söylenen Ahit Sandığı’nı bulmak için bulmacanın önemli bir parçasına sahip olduğu için maceraya dahil ediliyor.

Filmde Ronald Lacey, tehditkar Gestapo ajanı Arnold Toht rolünde sinsi bir gülümsemeyle karşımıza çıkıyor. Filmin sonunda ise Ahit Sandığı’nın yüzünü erittiği ikonik bir sahneyle ölümsüzleşiyor. Bu etkileyici ölüm, stop-motion ve pratik efektler kullanılarak gerçekleştirildi.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir