Threads nedir? Nasıl kayıt olunur? 10 soruda Threads uygulaması
 1. Anasayfa
 2. Sosyal medya

Threads nedir? Nasıl kayıt olunur? 10 soruda Threads uygulaması

0

Threads nedir? Twitter’ın yeni rakibi Threads kullanıma açıldı. Mark Zuckerberg, ilk gün uygulamanın 30 milyondan fazla abone topladığını iddia etti. Meta’nın en yeni uygulaması rakibine çok benziyor… Peki, Threads nedir, Threads için nasıl kayıt olunur, hesap açılır? Birlikte bakalım…

Threads uygulaması nedir? Yeni sosyal medya Threads pek çok kişinin ilgisini topladı. Mark Zuckerberg’in açıklamasına göre lansmandan sadece dört saat sonra, beş milyondan fazla kişi Meta’nın yeni Twitter rakibi Threads için hesap açtı. İlk 7 saatte kullanıcı sayısı 10 milyona ulaştı. “Zuck” adını kullanan CEO, duyuruyu yeni platformdan yaptı. Threads şu anda İngiltere de dahil olmak üzere 100’den fazla ülkede indirilebilir durumda ancak yasal düzenlemeler nedeniyle henüz AB’de kullanılamıyor.

1- Threads Uygulaması Nedir?


Threads, Meta’nın Ekim ayında aylık yaklaşık iki milyar aktif kullanıcısı olduğunu duyurduğu Instagram ile bağlantılı bir uygulama. Yeni sosyal medya uygulaması, kullanıcıların Instagram kullanıcı adlarıyla Threads hesapları oluşturmasına ve Instagram’da takip ettikleri kişilerle bağlantı kurmasına da olanak tanıyor.

Zuckerberg, Çarşamba akşamı bir Instagram gönderisinde, “Vizyonumuz, Instagram’ın en iyi kısımlarını almak ve metin, fikir ve aklınızdakileri tartışmak için yeni bir deneyim yaratmaktır” demişti.

Threads’in lansman zamanlaması, en güçlü metin tabanlı sosyal medya uygulaması olan Twitter’ın ‘geçici kısıtlama kararı’ gibi tartışmalarla gündemde olduğu bir dönemde yapıldı. Twitter, Elon Musk’ın platformu satın almasından hemen önce, 2022’de günlük yaklaşık 237,8 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu tahmin ediyordu.

Meta, Threads’i sosyal ağların birlikte çalışabilir olmasına izin veren ve Threads kullanıcılarının hesaplarını ve takipçilerini ActivityPub destekli diğer uygulamalara götürmesine izin veren ActivityPub ile uyumlu hale getirmek için çalışıyor.

2- Threads Kayıt Nasıl Yapılır? Threads Meta Giriş

Threads, Instagram giriş bilgilerinizi kullanarak kaydolmanıza olanak tanır ve zaten Instagram’da takip ettiğiniz tüm hesapları, katıldıkları anda otomatik olarak Threads’de takip edebileceksiniz.

En kolay yol olarak Instagram’da arama çubuğuna ‘Threads’ yazabilirsiniz. Bir buton çıkar ve sizi doğrudan uygulamaya götürür.

500 karaktere kadar gönderiler gönderebilir, en fazla 5 dakika uzunluğunda gifler ve videolar ekleyebilirsiniz.

Threads, Twitter’a çok benziyor. Kısa metin tabanlı içerikler, beğeniler ve yeniden gönderiler… Tweet atmaya benzer şekilde alıntılamak da mümkün.

3- NEDEN TAKİP ETMEDİĞİM KİŞİLERİN PAYLAŞIMLARINI GÖRÜYORUM?


Threads’le ilgili ilk eleştirilerden biri, kullanıcıların takip ettikleri hesaplardan gelen gönderiler dışında takip etmediği kişilerin paylaşımlarını da görmesine ilişkin. Meta, projenin takip edilen hesapların ve algoritmik önerilerin bir karışımı olduğunu belirtti. Şu anda sadece takip ettiğiniz kişilerin gönderilerini görmenin bir yolu yok. Bu konuda bir seçenek olup olmadığı şu an için açıklanmadı.

4- DM GÖNDEREBİLİR MİYİM?


Şu anda diğer kullanıcılara doğrudan mesaj göndermenin bir yolu yok.

5- THREADS HESABI SİLİNEBİLİR Mİ?


Bazı kullanıcılar, Instagram profilini silmeden Threads profilini silmenin mümkün olmadığına dair endişelerini de dile getirdiler. Meta BBC’ye bu konuda şunları söyledi: “Şu anda, Instagram hesabınızı silmeden Threads profilinizi silemezsiniz. Bu, üzerinde çalıştığımız bir konu. Bu arada, Threads profilinizi istediğiniz zaman devre dışı bırakabilirsiniz. Threads profilinizi devre dışı bırakmak Instagram hesabınızı devre dışı bırakmaz”.

Meta, devre dışı bırakmanın Threads profilinizin, gönderilerinizin ve başkalarının gönderileriyle etkileşimlerinizin görünmeyeceği anlamına geleceğini söylüyor.

Meta, kullanıcıların Instagram ayarlarını ziyaret ederek Threads verilerini indirebileceklerini ve silebileceklerini belirtiyor.

6- THREADS’E NEREDEN GİREBİLİRİM?


Şu anda Threads’e yalnızca iOS veya Android uygulamaları aracılığıyla erişebilirsiniz. Bu aşamada bir masaüstü sürümü yok ve Meta ne zaman kullanıma sunulacağını duyurmadı.

7- REKLAM OLACAK MI?


Meta, bu yıl Threads’ten para kazanmayacağını belirtti, ancak gelecekte reklamlar için kapıyı açık bıraktı.

8- FARKLI BİR KULLANICI ADI ALABİLİR MİYİM?


Şimdilik Meta, insanların yalnızca Instagram oturum açma bilgilerini kullanarak oturum açmasına izin veriyor. Bu nedenle Instagram’da sahip olduğunuz kullanıcı adını kullanacaksınız. Bu kararın, başka bir kişinin, kullanıcı adını almasından endişe duyan hesaplar için iyi olduğu yorumu yapılıyor.

9- THREADS NEDEN AB ÜLKELERİNDE YOK?


Threads saatler içinde 10 milyon yeni kullanıcı edindiğini iddia ediyor. Bu rakam oldukça sükseli bir başlangıcı ifade ediyor. Ancak, devam eden düzenleyici kaygılar nedeniyle uygulama şu anda Avrupa Birliği’nde kullanılmıyor. Mayıs ayında Meta, kullanıcı bilgilerini işlemesi nedeniyle 1,2 milyar avro (1,3 milyar dolar) para cezasına çarptırıldı ve kullanıcı verilerini ABD’ye aktarmayı durdurması bildirildi.

Threads’in AB’de kullanıma sunulup sunulmayacağı veya ne zaman sunulacağı bilinmiyor.

10- TWITTER İÇİN NE KADAR CİDDİ BİR RAKİP?


Peki,’ Twitter katili’ yorumu yapılan Threads gerçekten Twitter’ın hakimiyetini sarsabilir mi? Zuckerberg iddialı… Musk’ın twitter’ı küresel bir şehir meydanı yapma hedefini kendilerinin gerçekleştireceğine inanıyor. Zuckerberg, “İçinde 1 milyardan fazla insanın bulunduğu, halka açık bir sohbet uygulaması olmalı. Twitter bunu yapma fırsatına sahipti ama henüz başaramadı. Umarım biz başaracağız” diyor…

Peki, Elon Musk endişelenmeli mi? Yanıt şu an için evet.

Yeni uygulama ilk saatler içinde 10 milyon kullanıcıya ulaştı.

Seçilen zamanlama dikkat çekici. Yeni uygulama; Twitter’ın ‘veri kazıma’ sorununa karşı geçici kısıtlamalar getirdiği bir döneme denk geliyor.

Zuckerberg, özellikle yaratıcı olmasa da, taklit edip sonuç alma konusunda adeta bir uzman. Instagram’ın Hikayeleri orijinal Snap Hikayelerini geride bırakmış durumda. Reels, TikTok kadar popüler olmasa da güçlü bir izlenme oranına sahip.

Threads’in Instagram’ın bir parçası olması, yeni bir rakibe göre çok daha büyük bir lansman gücü sağlıyor.

Instagram’ın dünya çapında iki milyardan fazla aktif kullanıcısı var. Analitik şirketi Demand Sage’e göre Twitter’ın 400 milyonun biraz altında aktif kullanıcısı bulunuyor.

Twitter’ın gücü oluşturduğu kullanıcı topluluğundan geliyor. Ancak bu topluluk sayıca aslında o kadar da büyük değil. Bazı sektör uzmanları, her 10 Instagram kullanıcısından birinin Threads’i denemeye başlamasının twitter’ın başını ağrıtacağını söylüyor.

Bu artı yönlerle beraber Threads şu an için 100’den fazla ülkede kullanıma açıldı. Ancak Avrupa Birliği ülkelerinde henüz erişim yok. Bunun nedeni ise Avrupa Birliği’nin kullanıcı verilerine dair düzenlemeleri. Facebook’a yönelik geçmiş deneyimler de bu konuda kaşların kalkmasına neden oluyor. Threads’in topladığı verilerin miktarına yönelik eleştirilerle de gündemde.

AÇIKLAMA GELDİ: TWITTER DAVA AÇABİLİR

 


Twitter’dan ise Meta’ya taklit uyarısı var. Haber sitesi Semafor, Twitter’in avukatı Alex Spiro’nun Mark Zuckerberg’e gönderdiği mektubu yayımladı.

Spiro mektubunda Meta’nın Twitter’in ticari sırlarını ve diğer fikri mülkiyetini sistematik, kasıtlı ve yasa dışı bir şekilde kötüye kullandığına dair ciddi endişe duyulduğunu söylüyor. Mektupta Meta’nın geçen yıl eski Twitter çalışanlarını işe aldığı; şirketin kasıtlı olarak bu çalışanları birkaç ay içinde Meta’nın “taklit” Threads uygulamasını geliştirmeleri için görevlendirdiği öne sürülüyor.

Mektupta twitter’ın fikri mülkiyet haklarına atıfta bulunuluyor ve Meta’nın Twitter’in ticari sırlarını ve gizli bilgilerini kullanmayı durdurması için acil adım atması isteniyor. Mektupta twitter’ın haklarını korumak için yasal yollara gidebileceği vurgusu da var.

MUSK’TAN THREADS YORUMU

Twitter’ın avukatı Alex Spizo özetle “Gizli bilgilere erişimi olan eski çalışanları işe alarak Twitter’ın bir kopyasını yaptılar” diyor. Twitter’ın sahibi Elon Musk ise twitter’da Meta’ya dava açılacağı iddia edilen habere verdiği yanıtta Mark Zuckerberg’e karşı iğneleyici bir dil kullandı. Musk’ın yorumu şöyle oldu: Rekabet iyi fakat hile iyi değil.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir