Elektrikli araçlara bir darbe de Mercedes’ten geldi
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Elektrikli araçlara bir darbe de Mercedes’ten geldi

0

Bir süre önce, 2030 yılına kadar satıştaki tüm modellerini elektrikli modellere çevireceğini açıklayan Alman otomotiv üreticisi Mercedes – Benz, şimdi bu planından vazgeçmiş gibi görünüyor.

Alman otomobil üretcisi Mercedes – Benz, yaptığı açıklamada şirketin 2030 yılından sonra sadece elektrikli araç satma planından vazgeçtiğini duyurdu.

Bu, küresel otomobil endüstrisinin satış büyümesindeki şok yavaşlamanın ardından, şirketlerin tamamen elektrikli otomobillerden oluşan ürünlerini satamayacaklarına dair karamsarlığın en son kanıtı oldu. Sadece üç yıl önce Mercedes, 2030 yılına kadar tamamen elektrikli araç satmaya başlayacağını söyleyerek, elektrikli güç aktarma organları konusunda oldukça iddialı olduğunu göstermişti. O dönemde şirket, fosil yakıtlarla çalışan araçları tamamen ortadan kaldıracağını söylerken, “pazarların izin verdiği yerlerde” uyarısını da eklemişti.

İnsanlar satın almıyorsa üretmenin ne anlamı var?


Görünen o ki piyasa Mercedes’in planlarını gerçekleştirmesine izin vermiyor. Şirket, yaptığı dördüncü çeyrek kazanç açıklamasında yakın gelecekte satışlarının yalnızca yüzde 50’sinin tamamen elektrikli olmasını beklediğini söyledi ki bu da elektrikli otomobil efsanesinin sönmek üzere olduğunun ya da en azından beklendiği kadar hızlı gelişmediğinin yeni bir ispatı anlamına geliyor. Fosil yakıtlı ve hibrid araçlar önümüzdeki yıllarda da şirketin geleceğinin bir parçası olmaya devam edecek.

Elektrikli araçlar ise, uzun yolda şarj problemi yaşanması ve araçlar kullanıldıkça pahalı pillerin eskiyerek performanstan düşmesi gibi sorunlar nedeniyle giderek artan sayıda şikayetin hedefi oluyor. Hatta geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir rapor, elektrikli araç satışlarının büyük oranda düşüş gösterdiğini ortaya koymuştu.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir