1. Anasayfa
 2. Otomotiv
0

 

Tesla, park sorunlarını çözmek için 3D modellemeye geçiyor. Artık park sırasında otoparkı kuş bakışı görmek mümkün olacak.

Tesla, park etme sorununu çözmek için araçtaki sensörleri kullanıyor. Şirket tarafından dağıtılan son yazılım güncellemesinde, sürücülere park manevralarına yardımcı olacak bir özellik sunuldu. Bu, sürücülerin park ettikleri bölgeye kuş bakışı göz atmasını sağlıyor.

Tesla, park sırasında 3D kuş bakışı görünüm oluşturacak


Tesla tarafından “yüksek kaliteli park asistanı” olarak adlandırılan özellik, park konusunda yeni bir teknolojiyi temsil ediyor. Daha önceki 2D ekranı, aracın etrafını gösterecek 3D model ile değiştiriyor. Aracın çevre görüş kameralarından gelen verileri kullanıyor.


Diğer otomobil üreticileri park asistanlarında genellikle sabit kamera tabanlı üstten görünümleri tercih ediyor. Tesla’nın sistemi ise nesne şekillerini ve mesafelerini dinamik olarak tahmin ediyor. Bu, paralel ve dik park için konumlandırılmış çizgilerin rahatça görülmesine olanak tanıyor.

Bu özellik şu anda birçok Tesla modeli için dağıtıma çıkmış durumda. Şirketten gelen açıklamaya göre, ultrasonik sensörlere sahip olmayan Model 3, Model Y, Model S ve Model X için şu anda mevcut. Radar veya sonar olmadan yalnızca kamera görüşüne dayanan “Tesla Vision” yaklaşımının bir parçası.

Yukarıdan aşağıya tam bir kamera görüntüsü sunmadığını belirtmek gerekiyor. Ancak Tesla, park sırasında bölgenin 3D olarak yeniden yapılandırmasının, özellikle dar alanlarda sürücülere yardımcı olacağını düşünüyor.

 
Teknolojinin, ilerleyen süreçte bir yazılım güncellemesiyle, ultrasonik sensörlerle donatılmış eski modellere de gelmesi bekleniyor. Ancak bu kounda herhangi bir zaman çizelgesi verilmediğinin altını çizelim.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir