1. Anasayfa
 2. Giyilebilir Teknoloji

Ekransız, Giyilebilir Telefon “Humane AI Pin” Tanıtıldı! İşte Geleceği Şekillendirecek Cihaz Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Ekransız, Giyilebilir Telefon “Humane AI Pin” Tanıtıldı! İşte Geleceği Şekillendirecek Cihaz Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler
0

Eski Apple çalışanları tarafından kurulan Humane, ilk cihazı “AI Pin”i tanıttı. Giyilebilir, ekransız ve yapay zekâyla donatılan bir cihaz olarak tanıtılan ve yepyeni bir teknoloji olan AI Pin, telefon anlayışımızı değiştirme potansiyeline sahip.

Giyilebilir teknolojiler ve yapay zekânın gelişimi, teknoloji devlerinin ilginç ürünlerle karşımıza çıkmasına neden oluyordu. Eski Apple çalışanları tarafından kurulan Humane isimli firma da bunlardan biriydi. Humane, bu yıl içinde “AI Pin” ismini verdiği, ekransız bir cihaz çıkaracağını duyurmuştu.

Şirket, bugün The Verge tarafından sızdırılan bilgilerin ardından AI Pin’i akşam saatlerinde resmen tanıttı. Âdeta giyilebilir, ekransız bir telefon görevi görecek cihaz, başarılı olursa mobil cihazlarda devrim yaratabilir.

Humane’in AI Pin’i böyle görünüyor

humane

Aslına bakacak olursak Humane, geliştirdiği ürünü tam olarak telefon olarak tanımlamıyor. Bunun yerine yapay zekâyla geliştirilen “tamamen ayrı bir cihaz ve yazılım platformu” ifadelerini kulanıyor. Zaten “AI Pin” ismi ve tasarımı da pek telefona benzemiyor. Teknik özellikleriyle de bir akıllı telefona benzemeyen bu ürün, bune rağmen temelde bir akıllı telefon benzeri deneyim sunacak

Telefon özellikleriyle donatılmış, sesli yapay zekâ asistanı olarak da nitelendirebileceğimiz AI Pin, The Verge’ün sızdırdığı bilgilerde olduğu gibi manyetik olarak kıyafetlerinize veya diğer yüzeylere bağlanabilen kare şeklinde cihaz ve bataryayla geliyor. 

Pil ömrü bir güne kadar çıkabiliyor

Cihazın kendisi 34 gram iken şirketin “batarya güçlendirici” olarak tanımladığı ikinci kısım 20 gram ağırlığında. Batarya güçlendiriciyle birlikte AI Pin’in pil ömrü bir güne kadar çıkabiliyor. Batarya güçlendiricinin, AI Pin’in içindeki küçük bataryaya güç verdiğini, bu şekilde daha uzun pil ömrüne ulaşılabildiğini ekleyelim.

Humane, AI Pin’in Qualcomm’un bir Snapdragon işlemcisinden güç aldığı ifade etti ancak bu işlemcinin ismini açıklamadı. Cihazın 13 MP’lik bir kamerayla geldiğni de ekleyelim. Bu kamerayla fotoğraflar çekebiliyor. Şirket, yakında video desteğinin de ekleneceğini ifade ediyor. Bluetooth cihazlara bağlanabildiğini de söyleyelim.

Siz istemediğiniz sürece sizi dinlemeyecek, avuç içinizi ekrana dönüştürecek


giyilebilir saat

Sesli komut sistemiyle çalışan AI Pin’in ilginç özelliklerinden bir tanesi de manuel olarak aktive ediliyor olması. Yani bu ürün, kullanıcı butonlarına basmadığı sürece kullanıcıyı dinlemiyor. Cihaz yakanızdayken “Konuştuklarımızı dinliyor mu?” diye düşünmenize gerek yok. 

Ayrıca bu ürün dahilî bir ekrana sahip olmasa da sahip olduğu lazer sensörü ile önemli bir avantaj sağlıyor. Kullanıcı elini cihazın önüne uzattığında görüntü avuç içine yansıtılacak. Yani cihaz, dahili projektörü ile avcunuzu ekrana dönüştürecek. Çılgınca geliyor değil mi? Elinizi ve parmaklarınızı hareket ettirerek yansıyan görüntüyü kontrol edebileceksiniz. 

Ama Humane’in ana amacının tüm arayüz durumunu ortadan kaldırıp, ekran olmadan kullanılabileceğiniz bir cihaz sunmak olduğunu söyleyelim. Teknoloji devi, AI Pin ile konuşarak veya kaydırma, iki kere basma gibi farklı dokunma şekilleriyle bu işlevlerin yerine getirilmesini istiyor. 

OpenAI’ın yapay zekâ teknolojilerinden güç alan AI Pin, âdeta giyilebilir bir dil modeli

AI Pin, daha önce de söylediğimiz gibi genel anlamda sesli asistan görevi görüyor. Yapay zekâ desteğiyle adeta giyilebilir bir dil modeli olduğunu söyleyebiliriz. Ona istediğiniz bir soruyu sorabiliyorsunuz, o da bir sohbet botu gibi yanıtlıyor. Örneğin elinizde bir tuttuğunuz bir yiyeceğin ne kadar proteine sahip olduğunu AI Pin’e sorarak öğrenebiliyorsunuz.

Şirketin AI Mic ismini verdiği yazılım, cihazı farklı yapay zekâ modellerine bağlıyor. Çıkan sızıntılar, cihazın OpenAI’ın GPT-4 modelinden güç aldığını söylemişti. Humane de hem Microsoft’un hem de OpenAI’ın kullanıldığını duyurdu. ChatGPT’nin, cihazın ana özelliklerinden biri olduğunu da ekledi.

Cihaz, Cosmos olarak isimlendirilen bir işletim sistemi ile çalışıyor. Ancak bu işletim sistemi, Android veya iOS gibi çalışmıyor, uygulama indirme veya yönetme işlevleri görmüyor. Bunun yerine sorularınızı doğru araçlara yönlendirebilmek için tasarlanmış. Tabii ki ses tabanlı mesajlaşma, tek bir komutlar e-postalarınızı ve mesajlarınızı özetleme ve gerçek zamanlı çeviri gibi birçok özelliğe de sahip. Humane, yakında alışveriş ve navigasyon özellikleri de ekleyecek. 

Son olarak AI Pin, “Humane.center” isimli platforma bağlı. Bir merkez görevi gören bu platform, kullanıcının fotoğraflar, notlar ve videolar gibi verilere ulaşmasını sağlıyor. Cihazı satın alan kullanıcılar, gizlilikleri ve güvenlikleri tehlikeye atılmadan bu platforma davet ediliyor.

AI Pin’in fiyatı

Humane’in büyük gelecek planlarının ilk adımı olan AI Pin, 699 dolarlık bir ücrete sahip. Üç renk seçeneğiyle gelen cihaz, şarj aleti ve kulaklıklarda gördüğümüze benzer şarj kutusuyla geliyor. Bu fiyata ek olarak aylık 24 dolarlık, T-Mobile ağı yoluyla telefon görevi görmesini sağlayacak bir aylık abonelik de var. AI Pin’in ABD’deki ön siparişleri 16 Kasım’da, teslimatları ise 2024’te başlayacak. Diğer ülkelere gelip gelmeyeceği konusunda ise bir bilgi yok.

Sizce AI Pin, telefonların gerçekten de yerini alabilir mi? Düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Humane AI Pin’in tanıtım videosu:

Kaynak: https://www.theverge.com/2023/11/8/23953022/humane-ai-pin-price-specs-leak
 

 

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.