Dökülen dişlerin tekrar çıkması mümkün olabilir mi? Yeni bir diş tedavisi tam olarak bunu amaçlıyor
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Dökülen dişlerin tekrar çıkması mümkün olabilir mi? Yeni bir diş tedavisi tam olarak bunu amaçlıyor

0

 

Japon bilim insanları, insanların dökülen dişlerini tekrar çıkarmalarını sağlayan sıra dışı bir tedavi üzerinde çalışıyor. Üstelik hayvan testlerinde bunu başardılar ve şimdi insan testlerine başlamak için onay bekliyorlar.

Japon bilim insanları, dökülen dişleri yeniden çıkarabilen bir ilaç için insan denemelerine başlamayı planlıyor. 

 
Eğer her şey yolunda giderse, klinik deneme önümüzdeki yıl başlayacak ve Japon medyasında bildirilene göre 2030 yılı gibi erken bir tarihte insanlar için bir diş rejenerasyon tedavisi hazır olabilir.

2021’de Kyoto Üniversitesi Tıp Enstitüsü’nden bir ekip, USAG-1 adlı bir proteinin farelerde diş büyümesini sınırladığını gösteren umut verici bir araştırma yayınladı. Fareler, protein üretimini kodlayan genin kapatılması ile serbestçe yeniden diş çıkarabildiler.

Daha sonra araştırmacılar, proteinin işlevini bloke edebilen ve fareleri yeni diş kümeleri oluşturmaya teşvik eden nötralize edici bir antikor ilaç tedavisi geliştirmeyi başardılar. Bu başarının ardından yapılan deneyler, insanlara daha benzer bir diş düzenine sahip olan gelinciklerde aynı etkileri gösterdi.

Hayvan çalışmalarının hepsi erken araştırmalar için iyi olsa da, ekip artık tedavinin insanlarda iyi çalışıp çalışmadığını görmek istiyor. Japon Mainichi gazetesinin bildirdiği üzere, klinik deneyler Temmuz 2024’te başlayacak.

Osaka’daki Kitano Hastanesi Tıbbi Araştırma Enstitüsü Diş Hekimliği ve Ağız Cerrahisi bölüm başkanı Katsu Takahashi, gazete ile yaptığı görüşmede “Yeni diş büyütme fikri her diş hekiminin hayalidir. Yüksek lisans öğrenciliğimden beri bunun üzerinde çalışıyorum. Bunu gerçekleştirebileceğimden emindim” dedi ve ekledi:

“İlacın klinik kullanımının önünü açmayı umuyoruz.”

CDC’nin verilerine göre ABD’de 65 yaş ve üstü yetişkinlerin yüzde 25’inden fazlasının sekiz veya daha az dişi varken, yaşlı insanların yüzde 17’si tüm dişlerini kaybetmiş durumda. Bu, bir kişinin yaşam kalitesi üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir ve sağlıklı beslenme yeteneklerini ciddi şekilde engelleyebilir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir