Doktorların yerini mi alacak? Google’ın yapay zekası, hastanede test ediliyor!
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Doktorların yerini mi alacak? Google’ın yapay zekası, hastanede test ediliyor!

0

Hızla ilerleyen yapay zeka çalışmalarına bir yenisini daha ekleyen Google, tıbbi AI chatbot’unu hastanelerde test etmeye başladı.

Yapay zeka günümüzde markaların en çok yarıştığı konulardan biri haline geldi. Öyle ki Open AI şirketinin ChatGPT’yi piyasaya sürmesinin ardından birçok büyük firma, yapay zeka alanında geri kalmamak için bu alanda çalışmalar yapmaya başladı. Bunlardan biri olan Google, şimdi ürettiği tıbbi yapay zeka programını hastanelerde test etmeye başladı.

Google’ın tıbbi yapay zekası için testler başladı!

Yeni gelen haberlere göre Google’ın tıbbi bilgilerle ilgili soruları yanıtlamak için tasarlanmış bir yapay zeka aracı olan Med-PaLM 2, diğerlerinin yanı sıra Mayo Clinic araştırma hastanesinde Nisan ayından bu yana test ediliyor. Bilmeyenler için Med-PaLM 2, bu yılın Mayıs ayında Google I/O’da duyurulan PaLM 2’nin bir çeşidi olup Google Bard’ı destekleyen bir dil modelidir.

Üstteki fotoğrafta da görüldüğü üzere Med-PaLM 2, hastanede çekilen X-Ray filmlerini bile yorumlayabilen, vücuttaki kırık vb. bütünlük bozulmalarını gören çok gelişmiş bir yapay zeka sistemi. Bu teknolojinin “doktorlara daha sınırlı erişimi” olan ülkelerde özellikle yararlı olabileceğine inanılıyor. Bu alanda da dünyanın her yerine sağlık hizmeti ulaştırabilmeyi amaçlıyor.

Bu yeni teknolojinin üretiminde tıp uzmanlarının da parmağı olduğu için, sağlık alanındaki sorunlarda genelleştirilmiş diğer yapay zeka robotlarından (Bard, Bing ve ChatGPT) çok daha iyi olacağı söyleniyor. Google’ın Mayıs ayında kamuoyuna açıkladığı araştırmada bahsedilen bir raporda, Med-PaLM 2’nin büyük dil modellerinde zaten görmeye alıştığımız bazı doğruluk sorunlarından hala muzdarip olduğunu gösteriyor.

Araştırmada doktorlar, Google’ın Med-PaLM ve Med-PalM 2’nin verdiği cevaplarda diğer doktorların verdiği cevaplardan daha fazla yanlışlık ve alakasız bilgi buldu. Yine de, muhakeme kanıtı gösterme, fikir birliğine dayalı yanıtlar gösterme veya yanlış anlama belirtisi göstermeme gibi hemen hemen tüm diğer ölçümlerde Med-PaLM 2 aşağı yukarı gerçek doktorlar kadar iyi performans gösterdi. • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir