CNRS laboratuvarları: Dünya canlı canlı kaynayabilir!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

CNRS laboratuvarları: Dünya canlı canlı kaynayabilir!

0

CNRS laboratuvarlarında yapılan yeni araştırmalara göre, kaçak sera etkisi dünyanın canlı canlı kaynamasına yol açabilir. İşte detaylar…

Atmosfere daha fazla sera gazı salındıkça, ısının uzaya sızması giderek zorlaşıyor. Bu, küresel sıcaklığın artmasına ve hatta daha fazla sera gazının salınmasına neden oluyor. Bu kontrolden çıkan kaçak sera gazı etkisi Dünya gibi gezegenler için büyük bir tehlike oluşturuyor ve araştırmacılar sonunda bunun nasıl meydana gelebileceğini çözdüler.

Kaçak sera etkisi CNRS laboratuvarlarında araştırıldı


Cenevre Üniversitesi’ndeki (UNIGE) gökbilimciler ile Paris ve Bordeaux’daki CNRS laboratuvarlarında yapılan yeni araştırmalara göre kaçak sera etkisi, Dünya gibi gezegenlerin çok ısınmasına neden olabilecek su buharı tarafından kolayca tetiklenebilir. Bunun sonucunda Dünya’mız canlı canlı kaynayabilir.Bu illüstrasyon, kontrolden çıkan sera gazı etkisinin Dünya benzeri bir gezegeni nasıl kaynayan bir cehennem manzarasına dönüştürebileceğini gösteriyor.

Bu, insan kaynaklı iklim değişikliğinin geleceğinin ne kadar sert görünebileceğine dair acımasız bir uyarı. Ancak bu olasılığın üstesinden geleceksek bu gerekli bir uyarı denilebilir. Araştırma ekibi, bir gezegenin iklim dönüşümünün başlangıç aşamalarını tamamladığında gezegenin bulut örtüsünü, atmosferini ve yapısını tamamen değiştirdiğini söylüyor. Bunun, eğer başlayacaksa kontrolden çıkma etkisinin durdurulmasını zorlaştırabileceğini söylüyorlar.

Tabii ki endişe, böylesine kontrolden çıkmış bir kaçak sera etkisinin, Dünya gibi gezegenlerin Venüs’e benzemesine ve genellikle atmosferden sızan ısıyı gezegenin üzerinde hapsetmesine neden olabilmesidir. Bu elbette daha fazla sera gazının salınmasına neden olacaktır. Bu yeni simülasyonlar durumunda araştırmacılar, su buharının herhangi bir gezegen için en tehlikeli gazlardan biri olabileceğine inanıyor.

Sera gazlarının çeşitli türleri olmasına rağmen su buharını kontrol etmek çok zordur ve küresel sıcaklıklar arttıkça atmosfere daha fazla su buharı salınabilir. Bu da aslında ısıyı içeride hapseden bir battaniye etkisi oluşturur. Eğer Dünya’da bu gerçekleşirse yüzey sıcaklıkları 982 derecenin üzerine çıkacak. Bu, kurşunu eritmeye yetecek kadar sıcak ve Dünya’nın kötü ikizi Venüs’te bulunan sıcaklıklardan daha yüksek.

Bu korkutucu bir düşünce ama bunun gibi araştırmalar, iklim değişikliğinin kontrolden çıkmaya devam etmesine izin vermenin getirdiği riskleri anlamamıza yardımcı olabilir. Bazıları, uzay baloncukları da dahil olmak üzere iklim değişikliğini azaltmaya yardımcı olacak fikirler önerse de henüz ciddi bir önlem alınmış değil.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir