Cerrah robot Da Vinci, ameliyat edilmesi mümkün olmayan tümörü çıkararak hastanın hayatını kurtardı
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Cerrah robot Da Vinci, ameliyat edilmesi mümkün olmayan tümörü çıkararak hastanın hayatını kurtardı

0

Doktorların yapmaya yanaşmadığı tehlikeli bir ameliyatı, Da Vinci adındaki cerrah robot başarıyla gerçekleştirdi. Da Vinci olmasaydı, tümöre ulaşmak için hastanın çenesi ikiye bölünecek ve tümör elle çıkarılacaktı.

Ameliyatlar, doktorların tümörleri ve hastalıkla ilgili diğer sorunları gidermek için insan vücudunun derinliklerine ulaşmalarını gerektiren zorlu bir iş. Emekli bir CBC muhabiri, Da Vinci cerrahi robotu gibi robotların bu yüksek riskli operasyonlarda ne kadar önemli olabileceğini bizlere gösterdi.

Glenn Deir’e göre, Da Vinci robotu ameliyatına yardımcı olmasaydı hala bademciklerindeki kötü bir tümörden acı çekiyor olacaktı ya da daha kötüsü kanserden ölecekti. Deir yazdığı bir makalede, kanserli tümörü çıkarmak için doktorların bademcik, dil ve boğazı hassas bir şekilde kesmesi gerektiğini ve bu işlem için kimsenin gönüllü olmadığını belirtiyor. Dolayısıyla tek umudu, “parmakları” bir insan elinin ulaşamayacağı yerlere ulaşabilen Da Vinci cerrahi robotuydu.

Ameliyat başarılı geçti ve Deir’in tümörü alındı; dili, boğazı ve bademciği kesildikten sonra iyileşmesi ve yeniden konuşmayı öğrenebilmesi için zamana bırakıldı. Da Vinci olmasaydı, ameliyat çok daha farklı olabilirdi. Doktor, tümöre ulaşmak için çenesini ikiye bölmek ve elle çıkarmak zorunda kalacaklarını belirtiyor.

Bunun yerine, Da Vinci cerrahi robotu ve Dr. Martin Corsten‘in (ameliyat sırasında robotu kontrol eden doktor) yol gösterici ellerinin yardımıyla, sadece boynunda bir kesi yapılması gerekti. Bu hikaye ve ameliyatları otonom olarak gerçekleştirebilen robotların geliştirilmesi, robotiklerin cerrahi dünyada ne kadar önemli hale geldiğini gösteriyor.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir