ABD’den Samsung’a yeni ambargo!
 1. Anasayfa
 2. Sektörel

ABD’den Samsung’a yeni ambargo!

0

ABD ve Çin arasındaki savaş, Samsung’un başına bela oldu. Samsung, Çin’deki çip üretimini kısıtlamak zorunda kalacak.


ABD ve Çin arasında devam eden gerilimler, Güney Kore’nin yarı iletken endüstrisine zarar verecek gibi görünüyor. ABD’nin Çin’deki çip üretimine yönelik sınırlamaları, Samsung Electronics ve SK Hynix gibi firmalar için endişe kaynağı haline geldi.

ABD, Çin’deki çip üretimini kısıtlamak istiyor


Güney Kore, 70 milyar dolarlık piyasa değeriyle bellek yongası üretiminde dünya lideri konumunda. Bu değerin önemli kısmı ise Samsung ve SK Hynix tarafından sağlanmakta. Her iki şirket, Çin’e milyarlarca dolar yatırım yaptı ve bu, Çin’i yarı iletken üretimi için önemli bir pazar haline getirdi.

ABD ise Çin’deki çip üretimini sınırlamakla tehdit ediyor. Koreli üreticilerin Çin’den çekilmesi gerektiğini, aksi takdirde ABD’li firmalardan ürün alamayacağını söylüyor. Çin ve Hong Kong, Güney Kore’nin yarı iletken ihracatının yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor. Bu yüzden Samsung ve SK Hynix gibi firmaların başı dertte.

Bu hamle, Çin’de önemli yatırımları bulunan Samsung ve SK Hynix’in operasyonlarını etkileyecek. Örneğin, Samsung Electronics’in Çin’de NAND ve DRAM olmak üzere iki ana üretim tesisi bulunuyor. Çin’deki fabrikası toplam NAND üretiminin yüzde 42’sini oluşturuyor.

Güney Kore Sanayi Bakanı, bugüne kadar Güney Kore ile ABD arasında teknoloji ve üretim seviyelerine sınır getirilmesi konusunda görüşme yapılmadığını belirtti. Ancak her iki ülke, yaptırımların Koreli şirketlerin Çin’deki yatırımlarını etkilemesine izin vermeyeceğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl hem Samsung Electronics hem de SK Hynix ABD ihracat kısıtlamalarından bir yıllık erteleme aldı. Güney Kore hükümeti bu ertelemeyi uzatmak için ABD ile görüşmelere başlamayı planlıyor.

Siz Samsung çip üretimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

 
Kaynak: https://shiftdelete.net/qualcomm-android-telefon-yapay-zeka-goruntu-olusturdu 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir