Bunun adına bilim deniliyor halen bilmeyenlere kapak olsun! Japonya’da Meydana Gelen 7.4 Büyüklüğündeki Depremde Çekilen Korku Dolu Görüntüler [Video]
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Bunun adına bilim deniliyor halen bilmeyenlere kapak olsun! Japonya’da Meydana Gelen 7.4 Büyüklüğündeki Depremde Çekilen Korku Dolu Görüntüler [Video]

0

 

Japonya, yeni yıla büyük bir depremle uyandı. Depremin ardından bazı bölgelerde tsunami uyarıları yayımlandı. İşte korkunç deprem sırasında ve sonrasında çekilen görüntüler…

Sık sık depremlerle adını duyduğumuz Japonya, 2024’e de sallanarak girdi. Farklı kaynaklara göre büyüklüğü 7.4 ilâ 7.6 arasında değişen depremin merkez üssünün Ishikawa eyaleti olduğu açıklandı. Ülkenin kuzeydoğusunda bulunan bu bölgede nükleer santraller de bulunuyor. 

İşte depremde çekilen korku dolu görüntüler:

Dalgaların boyu 5 metreye ulaşabilir

Japonya deprem

Depremin ardından Japonya Meteoroloji Ajansı, Ishikawa, Niigata ve Toyoma’da kıyı şeritleri için tsunami uyarısında bulundu ve bu bölgelerin boşaltılması için tavsiyede bulundu. Ishıkawa’ya ilk aşamada 1 metrelik tsunami dalgalarının çarpmaya başladığı belirtildi. 

Yetkililerden gelen açıklamalara göre bölgeyi tehdit eden tsunamide dalgaların boyunun 5 metreye ulaşabileceği ifade ediliyor. Noto Yarımadası olarak adlandırılan bölge, daha önce de benzer afetlerle karşılaşmıştı. 

Nükleer santraller kontrol ediliyor

Japonya deprem

Bölgede nükleer santralleri bulunan iki elektrik firmasından Hokuriku ve Kansai de açıklamalarda bulundu. Horuriku’dan gelen açıklamada, firmaya ait nükleer santrallerin herhangi bir düzensizliğe karşı kontrol edildiği belirtildi. Kansai ise şu anda nükleer santrallerde bir sorun gözükmediğini ancak durumu yakından incelemeye devam ettiklerini ifade etti. 

Japonya’da 11 Mart 2011’de meydana gelen büyük bir deprem, pek çok şehirde binaları yıkmıştı. Ayrıca Fukushima’daki nükleer santralde de nükleer erime gerçekleşmesine neden olmuştu. Benzer bir felaket daha yaşamak istemeyen Japon firmalar, nükleer santralleri yakından izliyor. 

Deprem vatandaşların kameralarına da yansıdı

Depremin ardından oluşan hasarla ilgili henüz yapılmış bir açıklama yok ve can kaybı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir