BTK, Türkiye’den Twitter’a Reklam Verilmesini Yasakladı: Peki Neden?
 1. Anasayfa
 2. Sosyal medya

BTK, Türkiye’den Twitter’a Reklam Verilmesini Yasakladı: Peki Neden?

0

BTK, Twitter ile ilgili önemli bir karar verdi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre ülkemizdeki vergi mükellefleri, artık Twitter’da reklam veremeyecekler. Peki BTK, neden böyle bir karar aldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), gece önemli bir karar aldı. Kurum, dünyanın en büyük mikroblog platformu Twitter’da reklam verilmesini yasakladı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, alınan kararın tüm vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişileri etkilediği duyuruldu.

Hatırlayan okurlarımız vardır; bundan uzun bir süre önce “sosyal medya yasası” ile tanıştık. Bu yasaya göre Türkiye’de aktif olarak hizmet veren sosyal medya platformlarının ülkemize temsilci ataması gerekiyordu. BTK’nin açıklamasına göre Twitter, üzerine düşen bu yükümlülüğü yerine getirmedi. Hal böyle olunca da yasa işledi ve Twitter’da reklam verilmesi yasaklandı

BTK’nin Resmi Gazete’de yayımlanan kararı şöyle:

Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen eski unvanı Twitter, Inc. olan X Corp. (Twitter) adlı sosyal ağ sağlayıcıya, Türkiye’de mukim vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişiler tarafından yeni reklam verilmesinin yasaklanmasına 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un ek 4’üncü maddesinin ikinci fıkrası ve geçici 6’ncı maddesi gereğince karar verilmiştir.

Resmi Gazete’de yayımlanan 39225 sayılı BTK kararı, son kullanıcı için çok da bir şey ifade etmiyor. Twitter kullanıcılarının fark edecekleri değişiklik sadece yerli şirketlere ait reklamların görünmemesi olacak. Çünkü mükellefler, Twitter’da önceki gibi reklam veremeyecekler. Elon Musk ile Twitter’ın konuyla ilgili sessizliklerini koruduklarına tanıklık ediyoruz. Bakalım bundan sonraki süreçte konuyla ilgili neler yaşanacak.

Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/ilanlar/eskiilanlar/2023/07/20230721-4-1.pdf

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir