2. El Otomobil Sitelerine Açılan Soruşturmanın Nedeni
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

2. El Otomobil Sitelerine Açılan Soruşturmanın Nedeni

0

2. El Otomobil Sitelerine Açılan Soruşturmanın Nedeni Hakkında Sürpriz İddia

Arabam.com, Vava Cars, Letgo ve Araba Sepeti’ne yönelik soruşturmayla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Soruşturmanın neden açıldığına ilişkin iddialar ilk kez gündeme geldi.

 Rekabet Kurumu’nun yaptığı açıklamada Arabam.com, Vava Cars, Letgo ve Araba Sepeti’nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal etmiş olabilecekleri belirtilmişti. Bu madde, şirketlerin iş birliği içerisinde hareket etmelerinin yasak olduğunu belirtiyordu.

Şimdiyse bu konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Sabah Gazetesi’nin haberine göre soruşturmanın nedeni belli oldu. İddialara göre şirketler, centilmenlik anlaşması yaparak Google reklamlarına oynadılar ve anlaşmalı olarak üst sıralara çıktılar. Bu iddianın gündeme gelmesiyle birlikte de Rekabet Kurumu’nun soruşturması başlatıldı.

Vatandaşın zarar edip etmediği de incelenecek

Edinilen bilgilere göre soruşturma açılan dört şirket, Google’daki anahtar kelimeleri ortaklaşa seçerek reklam verdiler ve birbirleriyle rekabet etmeden diğer platformlardan üst sıralarda olmayı başardılar. Rekabet Kurumu, bu durumun araba arabayan vatandaşları nasıl etkilediğini araştıracak. Eğer vatandaşın zarar ettiği anlaşılırsa, dört şirkete de büyük cezalar verilecek gibi görünüyor.

Rekabet Kurumu’nun Arabam.com, Vava Cars, Letgo ve Araba Sepeti’ne yönelik soruşturmasındaki diğer detaylar bilinmiyor. Ancak konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşanırsa, sizleri bilgilendirmeye devam ediyor olacağız.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir