Böylesi beklenmiyordu! Microsoft, sevilen Mac özelliğini Windows’a ekliyor
 1. Anasayfa
 2. Windows

Böylesi beklenmiyordu! Microsoft, sevilen Mac özelliğini Windows’a ekliyor

0

Microsoft’un Windows 11 işletim sistemine “Sudo” komutu ekleyeceği ortaya çıktı. Peki bu ne işe yarıyor? İşte tüm detaylar…

Microsoft, 2021’in sonlarına doğru yeni işletim sistemi Windows 11‘i piyasaya sürdü. Bu yeni Windows sürümü, bir dizi önemli yeniliği beraberinde getirse de ilk zamanlarında mevcut hataları ile kullanıcıları deliye döndürdü. Microsoft, bu sorunları çözmek için çalışmalar yürüttü ve bu hataların büyük çoğunluğu çözüme kavuştu.

Şirket, son dönemlerde yeniliklere odaklanmış durumda. Bu doğrultuda geçtiğimiz haftalarda Güç Tasarrufu özelliği alacağı konuşulan Windows 11‘in şimdi ise şaşırtan bir yenilikle kullanıcıların karşısına çıkacağı ortaya çıktı.

Windows 11’de “Sudo” komutu kullanılabilecek

Linux veya MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ortak terminal komutlarından “Sudo” komutu, “superuser do” kelimelerinin kısaltmasıdır. Bu komut, kullanıcının yetki eşliğinde, bilgisayarı yeniden başlatma gibi işlemler yapabilmesine olanak tanıyor.

Windows 11'de "sudo" komutu kullanılabilecek

Her Linux veya MacOS kullanıcısının en az bir defa kullandığı bu komutun Windows işletim sistemine ekleneceği ortaya çıktı. Öyle ki Microsoft‘un son yayınladığı güncellemede bununla ilgili bazı kod satırları görüldü. Bu kod satırlarına göre Geliştirici Modu açık olduğunda PowerShell komut satırı üzerinden kullanılabilecek.

Microsoft‘un “Sudo” komutunu kullanıcılara ne zaman sunacağı şimdilik belirsizliğini koruyor. Bu noktada tahminler, önümüzdeki ayları işaret ediyor. Yani şimdilik beklemekten başka yapacak bir şey yok gibi görünüyor.

Windows 11, “sudo” komutunun eklenmesiyle birlikte daha da kullanışlı bir işletim sistemi olacak. Önümüzdeki haftalarda yeni güncellemeler yayınlanması bekleniyor. Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir