Bir zamanların popüler sosyal medyası, “Müstehcen Krizi” nedeniyle batmanın eşiğinde
 1. Anasayfa
 2. Sosyal medya

Bir zamanların popüler sosyal medyası, “Müstehcen Krizi” nedeniyle batmanın eşiğinde

0

Bir zamanlar gençlerin uğrak yeri olan Tumblr, şirketin verdiği müstehcen içerikleri kaldırma kararı neticesinde batmanın eşiğinde…

Bir zamanlar gençlerin uğrak yeri olan Tumblr, görünüşe göre ciddi şekilde zararda: Platformun CEO’su şirketin yılda 30 milyon dolar kaybettiğini iddia ediyor.

Gelen haberlere göre CEO Matt Mullenweg, COO Zandy Ring’in ev sahipliğinde düzenlenen ve 800 kullanıcının katıldığı soru-cevap oturumu sırasında ağzındaki baklayı çıkardı: Mullenweg’e göre platform, Instagram ve TikTok’a karşı verdiği mücadelede umutsuzca ayakta kalmaya çalışırken kazandığından 30 milyon dolar daha fazla harcıyor. Dahası platform, yeni kullanıcı da kazanamıyor.

“İnsanlar şu anda muazzam bir büyümeye sahip olduğumuz izlenimine kapılıyor ama aslında değiliz”

Bir zamanlar 1 milyar dolar değerinde olan sosyal ağda, işler bugünlerde kötü gidiyor gibi görünüyor. Şirketin COO’su Zandy Ring, soru-cevap oturumu sırasında “İnsanlar şu anda muazzam bir büyümeye sahip olduğumuz izlenimine kapılıyor ama aslında değiliz,” derken, sorun aslında 2018’de yaşadığı krize dayanıyor.

Tumblr, 2010’ların başında gençler ve genç yetişkinler için popüler bir yerdi. Sonrasında sosyal platformların artması Tumblr’da işleri zorlaştırırken, 2018 yılına gelindiğinde şirketin müstehcen bulduğu içeriklerin kaldırılma kararına varmasıyla her şey bir anda tepetaklak oldu. Tumblr’ın bu kararı kullanıcıların platformdan kaçmasına neden oldu ve Tumblr’ın kullanıcı tabanında yaklaşık yüzde 30’luk düşüş yaşandı. Tumblr sonunda kararından bir nebze geri atmak zorunda kaldı ve geçtiğimiz sonbaharda web sitesinin çıplaklık barındıracağını ancak açık seks barındırmayacağını duyurdu. Görünüşe göre Tumblr’ı bu karar bile kurtarmaya yetmemiş.

Peki, sizin düşünceleriniz neler? Sizce Tumblr kararında hatalı mıydı yoksa arkasında mı durmalıydı? Yorumlarınızı bekliyoruz…

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir