Kaportadaki çizikleri kendi kendine düzelten teknoloji
  1. Ana Sayfa
  2. Otomotiv

Kaportadaki çizikleri kendi kendine düzelten teknoloji

0

 

Kaportadaki çizikleri sadece Güneş ışığı ile düzeltebilen yeni bir teknoloji geliştirildi

Yeni bir teknoloji ile üretilen araç kaplaması, otomobillerdeki çizikleri Güneş altında 30 dakikada gidereceği iddia ediliyor…

 

Kore Kimyasal Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen, tüm otomobili kaplayan bir ekran koruyucu film gibi düşünebileceğimiz yeni bir kaplama türü çok ilginç bir kullanım alanına sahip. Bu kaplama, Güneş ışığı altında kaldığında kendini onarabilme yeteneğine sahip. Bu da, otomobilin kaportasında görülen çiziklerin 30 dakikada yok olacağına işaret ediyor.

Sürekli garajda park halinde tutmadığınız sürece aracınızda çizik oluşması kaçınılmaz. Park yerindeki başka bir araçtan veya yolda giderken sıçrayan bir taştan dolayı otomobil kaportasında çizikler oluşabiliyor. Bir aracın cilasını korumaya yardımcı olan ve boyaya zarar verecek kadar derine inen bir çizik riskini en aza indiren koruyucu kaplamalar mevcut. Ancak koruyucu bir kaplama bile bir profesyonel tarafından doğru aletlerle parlatılması veya düzeltilmesi gereken çiziklerin oluşmasını engelleyemiyor.

Aracını bayiden çıktığı günkü gibi temiz tutmak isteyenler için, kendi kendini onaran koruyucu kaplamalar birkaç yıldır geliştiriliyor. Ancak üstesinden gelinmesi zor olan bazı zorluklar mevcut. Çizilme hasarının onarımını kolaylaştırmak için dövülebilir özellikler sergileyen malzemeler çok dayanıklı değil, bu nedenle bir araç aslında çizilmeye daha yatkın hale geliyor. Hasara daha az eğilimli olan daha sert malzemelerde ise, fiziksel bir darbe görünür bir çizik oluşturduğunda, tamiri daha zor oluyor.

 

Kore Kimyasal Teknoloji Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılar, her iki dünyanın da en iyisini tek bir malzemede birleştirmeyi başarmış gibi görünüyor. Akril poliol bazlı tersine çevrilebilir bir polimer ağ malzemesi ile son derece dayanıklı bir koruyucu reçine kaplaması geliştirdiler ve buna bir fototermal boya eklediler. Boya, güneşten gelen kızılötesi ışığı emiyor ve onu koruyucu kaplamanın yüzey sıcaklığını artıran termal enerjiye dönüştürüyor. Kaplamanın polimer yapısının kimyasal bağları, artan ısıyla ayrışarak ve sonra tekrar birleşerek tepki veriyor ve çizik oluşan yerde hasarlı polimer yapısını yavaşça yeniden oluşturuyor.

 

İyileşme süreci, lazer gibi yüksek yoğunluklu bir ışık kaynağı kullanılarak veya bir büyüteçle Güneş ışığını odaklayarak hızlandırılabiliyor. Ancak, kaplama uygulanmış küçük bir model araba ile yapılan testte, aracı sadece öğlen güneşi altında yaklaşık 30 dakika bırakmanın, çizikleri tamamen iyileştirmek için yeterli ısı ürettiği kanıtlandı.

 

İyileşme sürecinin etkinliği ve hızı, güneşe maruz kalmanın yoğunluğu da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı, ancak araştırmacılar bunun yalnızca tam boyutlu arabalarda değil, aynı zamanda diğer araçları korumanın bir yolu olarak da kullanılabileceğinden emin. Örnek olarak, tekneler ve uçaklar veriliyor.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap