Jack Dorsey’in Kurduğu X Rakibi Platform Bluesky, Nihayet Herkes İçin Çıktı! Neler Sunduğunu ve Nasıl Kullanıldığını Anlattık
 1. Anasayfa
 2. Sosyal medya

Jack Dorsey’in Kurduğu X Rakibi Platform Bluesky, Nihayet Herkes İçin Çıktı! Neler Sunduğunu ve Nasıl Kullanıldığını Anlattık

0

 

X benzeri “merkeziyetsiz” sosyal medya platformu Bluesky, bir yılın ardından betadan çıkarak herkes için kullanıma sunuldu. Artık Blueksy’ı kullanmak için bir davetiyeye ihtiyacınız yok.

Şimdilerde X olarak isimlendirilen Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in de arkasındaki isimlerden olduğu Bluesky isimli platform, 2023 yılının şubat ayında İOS için, nisan ayında ise Android için beta olarak çıkış yapmıştı. Platform, şu ana kadar sadece davetiyeyle kullanılabiliyordu. Yani her isteyen giremiyor, sadece davetiye kodu olanlar erişebiliyordu.

Bugün ise bu konuda için büyük bir gelişme yaşandı. Platformun bir yılın ardından kapalı betadan çıkarak herkes için kullanıma sunulduğu duyuruldu.

Şimdilik Türkçe desteği yok

Şu an iOS veya Android üzerinden Bluesky uygulamasını indirip davetiye gerekmeden kaydolmanız mümkün. Uygulamanın şu an için Türkçe dil desteğine sahip olmadığını belirtelim. İlerleyen zamanlarda eklenebileceğini tahmin edebiliriz. Şimdilik İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Japonca dahil 11 dil var.

Bluesky nasıl bir uygulama?

Bluesky, diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak “merkeziyetsiz” bir yaklaşım sergilemesiyle biliniyor. Mikroblog uygulaması olmasıyla ve özellikleriyle genel anlamda X ve Threads’e benzediğini söyleyebiliriz. Ana akışta diğer kullanıcıların paylaştığı gönderileri görebiliyorsunuz. Beğenme, yorum yapma ve retweet benzeri bir özellik Bluesky’da da var.

Akış, “Takip Ettiğiniz Kişiler”, “Keşfet” ve “Sizin İçin” bölümlerine sahip. Buna ek olarak alt tarafta arama, diğer akışları keşfetme, bildirimler ve profil sekmeleri bulunuyor. Akış sekmesi, farklı konularda başkaları tarafından oluşturulan özel akışları içeriyor. CEO’su Jay Graber’e göre şu anda 25 bin civarı özel akış mevcut. Aldığımız ekran görüntülerinden uygulamanın nasıl gözüktüğünü görebilirsiniz.

Davetiyeli sistemle birlikte 3 milyon civarı kullanıcıya sahip olduğu söylenen Bluesky, hâlâ rakiplerine göre küçük bir platform. Bazı eksikleri de yok değil. Belki de bunların en büyüğü mesajlaşma özelliğinin olmaması. Ancak yakında tüm bu eksikleri gidermesi ve herkese sunulmasının katkısıyla büyüyeceğini düşünebiliriz. Şirketin ileride bazı özelliklerini paralı bir şekilde sunmayı planladığını da belirtelim. Fakat bu konu hakkında bir detay şimdilik yok.

Bluesky, şu anda AT Protocol isimli kendi açık kaynak standardı üzerinde çalışıyor. Bu nedenle şu anda uygulamanın direkt Bluesky tarafından oluşturulmuş tek bir sürümü var. Ancak bu yakında değişecek. Şirketin açıklamalarına göre yakında diğer geliştiricilere de açılacak. Bu da üçüncü taraf geliştiricilerin kendi Bluesky versiyonlarını oluşturmalarına olanak tanıyacak.

Bluesky nasıl kullanılır?

 • Adım #1: App Store veya Play Store üzerinden “Bluesky Social” uygulamasını indirin.
 • Adım #2: Uygulamayı açın ve “Yeni bir hesap oluştur” anlamına gelen “Create a new account” bölümüne basın.
 • Adım #3: E-posta adresinizi girin, şifrenizi belirleyin ve doğum tarihinizi seçin.
 • Adım #4: Ülkenizi seçin, telefon numaranızı girin ve SMS olarak gelen kodu yazın.
 • Adım #5: İlgi alanlarınızı seçin ve uygulamayı kullanmaya başlayın.

 

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir