ABD yeni bir nükleer bomba geliştirdiğini duyurdu: Hiroşima’ya atılandan 24 kat güçlü
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

ABD yeni bir nükleer bomba geliştirdiğini duyurdu: Hiroşima’ya atılandan 24 kat güçlü

0

 

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Hiroşima’ya atılan atom bombasından 24 kat daha güçlü bir nükleer bomba geliştirdiklerini duyurdu. Kongre tarafından onaylanması halinde B61-13 envantere dahil edilecek

 
Pentagon, 1980’lerde geliştirilen eski B61-7’nin yerini alacak B61-13 adlı yeni bir nükleer yerçekimi bombası geliştirdiğini duyurdu. ABD Savunma Bakanlığından alınan bilgilere göre yeni bomba öncekiyle aynı 360 kiloton güce sahip olacak. Yani, Hiroşima‘ya atılan atom bombasından 24 kat daha güçlü bir bombadan bahsediyoruz.
 
B61-13 “yerçekimi bombası türünde olacak. Motorlu bir füzeyle hedefe gönderilmek yerine, yerçekimi etkisiyle düşerek patlayacak. Bir bombardıman uçağı tarafından hedefin üzerine bırakılacak. Pentagon, B61-7’in yerini alması planlanan yeni bombanın ABD cephaneliğindeki toplam nükleer silah sayısını değiştirmeyeceğini söylüyor.
 
 

Geliştirilmiş kuyruk tasarımı ile daha hassas hedefleme

B61-13, B61 yerçekimi bombasının 13. varyantını temsil edecek. Yeni bomba modern güvenlik ve kontrol sistemlerinin yanı sıra düz düşmesine ve hedefi daha hassas bir şekilde vurmasına yardımcı olan geliştirilmiş bir kuyruk kitine sahip. Bu sayede olası dairesel sapma (CEP) değeri 30 metreyi geçmeyecek.

 

Pentagon bu duyurunun herhangi bir jeopolitik olayla ilgisi olmadığını belirtiyor. Yapılan açıklamada “Bu girişim aylar süren inceleme ve değerlendirmelerin ardından gerçekleştirilmiştir. B61-13’ün sahaya sürülmesi herhangi bir güncel olaya yanıt niteliğinde değildir; değişen güvenlik ortamına ilişkin süregelen bir değerlendirmeyi yansıtmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: https://www.defense.gov/News/Releases/Release/Article/3571660/department-of-defense-announces-pursuit-of-b61-gravity-bomb-variant/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir