YouTube’dan “Reklam Engelleyici Kullananların Videolarını Yavaş Yüklüyor” İddiaları Hakkında Açıklama
 1. Anasayfa
 2. Youtube

YouTube’dan “Reklam Engelleyici Kullananların Videolarını Yavaş Yüklüyor” İddiaları Hakkında Açıklama

0

YouTube’un her reklam darbesine göğüs geren kullanıcılara karşı, daha önce de yaptığı gibi tekrar tüm siteyi yavaşlattığı iddia ediliyordu. Platform, iddiaların yeniden patlak vermesi üzerine yeni bir açıklama paylaştı.

Aklınıza gelebilecek her kategoriden en az birkaç içeriği bünyesinde barındıran YouTube, kendisine rakip olanlarla arasına yıllar içinde büyük bir mesafe koymayı başardı ve sektörün lideri unvanını bir an olsun bırakmadı. Fakat kullanıcılar, son birkaç yıldır reklamların zorla izletilmesinden şikâyetçi.

Platform, bu duruma karşı reklam engelleyici çözümünü kullanan kullanıcılara farklı yöntemlerle o reklamları ulaştırdı ve en sonunda “reklam engelleyici kullanırsan video izleyemezsin.” diyerek tartışmalı bir nokta koyduğu söyleniyor. Bunun da ötesine geçen kullanıcılar, artık tüm sitede “vasatın üstü” diye nitelendirebileceğimiz bir deneyimle karşı karşıya.

Bu deneyimi size şu şekilde gösterebiliriz:

Reklam engelleyicimizin açık olduğu senaryoyla başlayan videomuzda, hâlihazırda sitede gezerken videoların geç geldiğini görebiliyoruz. Bir video izlemek istediğimizde ise asıl yavaşlama orada kendini gösteriyor. Zira videonun ne oynatma barında gezebiliyoruz ne de videoyu doğru düzgün izleyebiliyoruz. Video yüklense bile görüntünün donduğunu, farklı bir yerden başlatmak istediğimizde uzun süre siyah ekranda kaldığını görebiliyoruz.

Normal şartlarda bu, o kadar da büyük bir problem olmazdı. Fakat reklam engelleyicimizi kapatır kapatmaz tüm platform normale dönüyor ve videoyu istediğimiz gibi oynatabiliyoruz. Oynatma barımız, video yüklenme hızı vb. tüm mekanikler hızlanıyor. Tekrar açtığımızda ise yine köklü bir yavaşlama söz konusu oluyor.

YouTube, reklam engelleyicilere karşı verdiği savaşta çok sayıda caydırıcı yolu denedi fakat şu ana kadar bu yöntemler beklenen etkiyi vermemiş gibi görünüyor. 

YouTube’dan gelen açıklamaya göre sorun kendilerinden kaynaklanmıyor

İlginç bir şekilde Google bu konuda bir açıklama yaptı. Teknoloji devine göre yavaşlamanın reklam engelleyiciler ile bir ilgisi yok, daha doğrusu firmanın kendi politikalarıyla ilgisi bulunmuyor. Firmadan gelen açıklamaya göre yavaşlamanın, platformun reklam engelleyici özelliği ile bir ilgisi yok, hatta yardım merkezi de bu durumda olan kullanıcılara destek veriyor. 
YouTube’dan gelen açıklamaya göre aslında bu sorun farklı bir güncellemeden kaynaklanıyor ancak bu güncelleme YouTube tarafından gelmedi. AdBlock ve AdBlock Plus için dağıtılan yeni güncellemelerden sonra sorunun ortaya çıktığı belli oldu. Yani sorun, reklam engelleyici için seçilen alternatiflerden kaynaklanıyordu.

uBlock Origin geliştiricisi Raymond Hill’e göre bu yavaşlama, özellikle AdBlock ve AdBlock Plus’ı eş zamanlı olarak kullananları daha da derinden etkiliyor. Geliştirici de sorunun kaynağının YouTube tarafından eklenen yeni bir koddan kaynaklanmadığını, reklam engelleyici geliştiricilerden kaynaklanıyor.

Kaynak:https://9to5google.com/2024/01/13/youtube-new-wave-slow-downs-ad-blocker/
 


 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir