YouTube, ne izlesem derdini yapay zeka ile çözüyor!
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

YouTube, ne izlesem derdini yapay zeka ile çözüyor!

0

YouTube yapay zeka ile videoların özetini çıkarmayı planlıyor. Bu özellik sayesinde bir videoyu izlemeden önce fikir sahibi olacaksınız.

YouTube, platformuna yapay zeka entegrasyonu eklemeye devam ediyor. Ortaya çıkan yeni bir özelliğe göre şirket, yapay zeka desteğiyle videoların kısa özetini hazırlamak istiyor. Bu sayede kullanıcılar videoyu izlemeden önce fikir sahibi olacak ve isterlerse tam halini izleyecek.

YouTube, yapay zeka ile videoları özetleyecek


YouTube tarafından paylaşılan yeni bir destek sayfasında, yapay zeka tarafından oluşturulan video özetlerini test edildiği ifade edildi. İlk aşamada İngilizce altyazılardan beslenecek bu özellik, videoya dair kısa bir bakış sunacak.

TemsiliYouTube’un açıklamasına göre birincil amaç, kullanıcıların hangi videoyu izleyip izlemeyeceğine yönelik daha doğru karar vermesi. Yani kullanıcılar, videoya tıklamadan önce ilgi alanlarıyla alakalı olup olmadığını görebilecek. Özetler, hem video sayfalarında hem de arama sonuçlarında görünecek.

Video özetlerinin ne kadar detaylı olacağı belirsiz, ancak videonun uzunluğuna bağlı olarak birkaç cümleden oluşacağı düşünülüyor. Bundan dolayı YouTube, yapay zeka tarafından yazılan metinlerin videodaki ifadelerin tam halini yansıtmayabileceğini vurguladı.

Testler şu ana kadar İngilizce videolar ile sınırlı tutuluyor. Ayrıca özellik sınırlı sayıda kullanıcı tarafından test ediliyor. YouTube’un video özetlerinin nasıl görüneceğine dair ekran görüntüleri paylaşmadığını belirtmek gerekiyor.

 

Kullanıcıların video özetlerini yararlı bulup bulmayacakları, ayrıca video sahiplerinin ise bu açıklamaları beğenip beğenmeyeceği şu anda belirsiz. Ancak YouTube’un platforma yapay zeka desteği getirmek için aktif şekilde çalıştığını biliyoruz.

Örneğin bir süre önce YouTube’un eğitim videolarına yapay zeka ile soru ekleyeceğini bildirdik. Bu özellik, ders içeriklerinin daha interaktif olmasını sağlayacak.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir