Disney+’ın Atatürk Dizisinden Bomba Haber: Televizyonda Ücretsiz Yayınlanacak
 1. Anasayfa
 2. Sinema

Disney+’ın Atatürk Dizisinden Bomba Haber: Televizyonda Ücretsiz Yayınlanacak

0

Disney+’ın uzun süredir beklenen Atatürk dizisi hakkında büyük bir iddia ortaya atıldı. Birsen Altuntaş’ın haberine göre dizi, Disney+ bünyesinde değil, FOX ekranlarında yayınlanacak.

14 Haziran 2022’de ülkemize giriş yapan Disney+, hızla sürdürdüğü yerli yapımlarının arasına dev bir ismi daha dahil etmişti: Aras Bulut İynemli’nin Atatürk’ü canlandırdığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında yayınlanacak olan ‘Atatürk’ dizisi.

Dizi, Disney+’ın yerli yapımlarını iptal etme kararından da etkilenmemiş, planlandığı tarihte yayınlanacağı açıklanmıştı. Bugün, dizi hakkında beklenmedik bomba bir haber daha geldi.

Atatürk dizisi FOX ekranlarında yayınlanacak!

Birsen Altuntaş tarafından paylaşılan bilgilere göre Disney+’ın Atatürk dizisi, Disney+ bünyesinde yayınlanmayacak. Dizi, Disney’in kardeş şirketi ve kanalı FOX’ta, 29 Ekim 2023’te ücretsiz olarak yayınlanacak. Yayın, “Tüm Türkiye’ye armağan” sloganıyla yapılacak.

Sadece FOX’ta yayınlanmayacak

Birsen Altuntaş’ın paylaştığı bir diğer bilgiye göre dizi, yapımcı Saner Ayar tarafından hazırlanacak özel montajlı haliyle iki bölüm olarak sinemalarda da vizyona girecek. Bunun yanı sıra dizi, metaverse dünyasında da yer alacak. Metaverse planları hakkında henüz bir detay bulunmuyor.

Yeni haber, bir teoriyi tekrar alevlendirdi:

Disney+’ın tüm Türkiye yapımlarını iptal ettiği dönemde Atatürk dizisinin akıbeti resmen açıklanmamıştı. Yerli yapımlar kaldırılır ve iptal edilirken, Atatürk dizisinin de fişinin çekildiği varsayılmıştı. Elbette bu varsayım, Disney+’ın fragmanıyla yerle bir edilmişti.

Ancak Disney+’ın Atatürk dizisini iptal etme gerekçesi, bazı topluluklara göre Ermeni topluluklarının baskısından kaynaklanıyordu. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi, halka açık bir şekilde Disney+’tan Atatürk dizisinin iptali için çağrıda bulunmuştu.

Disney+’ın Atatürk dizisini kendi bünyesinde yayınlamama kararı da Ermeni toplulukları tarafından bir zafer olarak görülmeye başladı. 301 topluluğunun yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“SON DAKİKA: Disney+’ın Türk dizisi “Atatürk”ü iptal etme kararı aldığını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. 29 Ekim 2023’te yayınlanması planlanan altı bölümlük bir diziyi duyurmasına ve Emma Wattson’ın kadrosu dahil 8 Milyon dolar harcadığı bildirilmesine rağmen, platform akıllıca onu yayınlamamayı seçti. Yapımcılığını Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına ithafen Disney Plus’ın üstlendiği dizi, şimdi sinema filmine dönüştürülerek 3 Kasım’da sadece Türk sinemalarında gösterilecek.
Dizinin platformdaki yayınını iptal etme kararının, Ermeni cemaatinden gelen baskı ve Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin (ANCA) taleplerinden etkilendiği bildirildi, bu da Disney’in dizisinin bir savaş suçlusu tasvirinin kabul edilemez olduğunu açıkça ortaya koydu.
Bunun kaldırılması için yorulmadan çalışan ANCA’ya ve Disney’deki yönetim kurulu üyelerine 301’in e-posta kampanyasıyla harekete geçen binlerce kişiye teşekkür ederiz.”

Elbette 301 tarafından paylaşılan bu ifadeler henüz bir gerçeklik taşımıyor. Disney+ da konuya yönelik bir açıklama şu ana kadar paylaşmadı.

 

Kaynak: https://www.birsenaltuntas.com/dizi/flas-gelisme-ataturk-dizisini/28674/
 

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir