Yörüngeye fırlatılan ilk uzay fabrikası, uzayda nasıl ilaç yapılacağını test etmeye başladı
 1. Anasayfa
 2. Genel

Yörüngeye fırlatılan ilk uzay fabrikası, uzayda nasıl ilaç yapılacağını test etmeye başladı

0

Bilim insanları, yerçekimsiz ortamda ilaç üretmek için kullanılması planlanan ilk uzay fabrikasındaki testlerine başladı. Amaç, yerçekimsiz ortamda ilaç üretmenin kapısını sonuna kadar açmak.

SpaceX, bu ayın başlarında ilk uzay fabrikasını Falcon 9 roketiyle yörüngeye fırlattı. Şimdi, o fabrika sıfır yerçekimli bir ortamda ilaç üretmeye çalışıyor.

Sıfır yerçekiminde ilaç ve diğer ürünleri üretme fikrinin çekiciliği yeni bir şey değil ve 2019’dan beri Uluslararası Uzay İstasyonundaki (UUİ) bilim insanları bazı ilaçları yapmanın daha istikrarlı yollarını bulmak için çalışıyorlar.

En önemli deneylerden biri, UUİ’deki bilim insanlarının kanser ilacı Keytruda’yı daha istikrarlı bir şekilde yeniden üretmesine izin verdi. Bu geliştirme, ilacı IV infüzyonu yerine bir iğne yoluyla vermelerine imkan tanıdı. Bunun nedeni, ilacı yapmak için kullanılan parçacıkların düşük yerçekiminde farklı davranmasıydı.

Şimdi Elon Musk ve diğerleri, yörüngeye yerleştirdiğimiz ilk uzay fabrikasında bu süreci yeniden oluşturmayı amaçlıyor. Big Think’in haberlerine göre fabrikanın sahibi ve işletmecisi Varda Space Industries, düzgün bir şekilde test edildikten ve diğer süreçler tamamlandıktan sonra, parçacıklarının uzayda nasıl kristalleştiğini görmek için ritonavir ilacını ısıtmak ve soğutmak için çalışmaya başlayacak.


Varda, uzayda bir ay geçirdikten sonra ilk fabrikayı Dünya’ya geri getirmeyi planlıyor ve burada ABD Savunma Bakanlığı’nın Utah Test ve Eğitim Sahasına güvenli bir şekilde inerek uzayda bir şeyler yapmanın geleceğine dair değerli bilgiler sağlayacak. Daha sonra Varda ve diğer şirketler, uzayda başka ilaçların yanı sıra fiber optik kablo gibi farklı öğeler için başka uzay fabrikalarını yörüngeye yerleştirmeyi umuyorlar.

Amaç, üretim sürecinden yerçekimi kuvvetini kaldırarak farklı şeylerin kararlılığını ve üretimini nasıl en üst düzeye çıkarabileceğimizi görmek için ilk uzay fabrikalarını kullanmak. Doğal olarak, bu maddeler Dünya’ya geri getirildiklerinde nasıl tepki verdiklerini görmemiz gerekecek, ancak en çok ihtiyaç duyulan ilaçlardan bazılarını oluşturmanın daha istikrarlı yollarını bulabilirsek, bu, her yerde tıbbi araştırmalar için büyük bir kazanç olacaktır.
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir