Yılmaz Güney’in Hapisten Kaçışı Film Oluyor
 1. Anasayfa
 2. Sinema

Yılmaz Güney’in Hapisten Kaçışı Film Oluyor

0

Yılmaz Güney’in Isparta’dan Fransa’ya kadar uzanan firar yolcuğunda neler yaşandığını anlatan bir film çekilecek. Filmle ilgili detaylar, şimdilik oldukça kısıtlı.

Türk sinemasının en çok tartışılan isimleri arasında yer alan Yılmaz Güney ile ilgili bir gelişme yaşandı. Güney’in hayatının bir bölümünün film hâline getirileceği açıklandı. Hakkında şimdilik çok fazla detay olmayan film, Yılmaz Güney’in 1981 yılındaki yurt dışı firarını konu edinecek.

Yılmaz Güney ile ilgili film, İsviçreli film yapımcısı Edi Hubschmid’in yıllar önce kaleme aldığı “Yol: Bir Sürgün Hikayesi” isimli kitaptan uyarlanacak. İsveçli bir yapımcı ile Yılmaz Güney arasındaki bağlantıyı merak ettiyseniz hemen açıklayalım: Edi Hubschmid, Yılmaz Güney’in arkadaşıydı ve firar ederken de yardımcı olmuştu.

Oyuncu kadrosu belli değil

Yılmaz Güney filmi çekilecek

Edinilen bilgilere göre projenin yönetmeni Cihan İnan olacak. Yapımcılığını Kazım Çarman‘ın üstlendiği film için oyuncu seçimleriyse henüz başlamadı. Konuya aşina kaynaklara göre oyuncu kadrosunda hem yerli hem de yabancı isimler olacak. Yılmaz Güney’i kimin canlandıracağı ise henüz bilinmiyor.

Yılmaz Güney niye firar etti?

Yılmaz Güney’in neden hapse girdiğini ve neden firar ettiğini bilmiyorsanız anlatalım.

Güney, Adana’daki bir gazinoda denk geldiği Hâkim Sefa Mutlu’yu öldürmüş ve bundan kaynaklı olarak da 19 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezasının beşinci yılında cezaevi yönetiminden izinli bir şekilde salıverilen Yılmaz Güney, Edi Hubschmid yardımıyla önce Rodos’a, ardından da İsviçre ve Fransa’ya kaçmıştı. İşte bugün duyurulan film projesinde, bu süreçte tam olarak neler yaşandığı anlatılacak.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/kultur/yilmaz-guneyin-hapisten-kacisi-film-olacak/3048378#
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir