Windows’un parçası olan uygulamaları silmek artık mümkün!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Windows’un parçası olan uygulamaları silmek artık mümkün!

0

Microsoft, son haberlerle birlikte Windows kullanıcılarının bazı temel uygulama çeşitlerini silmelerine izin verecek. Ancak herkes değil…


Microsoft, geçtiğimiz günlerde Avrupa’daki Windows kullanıcıları için yeni bir güncellemeyle gündeme geldi. Buna göre şirket, sonunda bazı temel uygulamaları silme imkânını kullanıcılara getirdi. Peki, bu uygulamalar neler? İşte detaylar!
Windows 11’de kullanıcılar Edge ve Bing’i silme şansına sahip olacak!

Teknoloji dünyasının önemli isimlerinden olan Microsoft, geçtiğimiz günlerde şaşırtan bir haberle gündemde yer aldı. Habere göre şirket, Windows 11’i Avrupa Birliği’nin DMA (Dijital Piyasalar Yasası) ile uyumlu hale getirmek için bazı önlemler aldı.


Bu önlemleri de geçtiğimiz günlerde açıkladı. Böylelikle Microsoft, Windows 11’de çeşitli değişiklikler yaparak kullanıcıların servis sağlayıcılar arasında seçim yapmasına ve önceden yüklenmiş çoğu uygulamayı kaldırmasına imkân sağlayacak.

Bundan dolayı da yüklenmiş olarak gelen ve çoğu kişinin kullanmayı tercih bile etmediği Edge tarayıcısı, Bing arama motoru ve Cortana sesli asistan gibi temel uygulamaları kaldırmak mümkün olacak. Ancak Dosya Gezgini ve Windows Phone Link gibi uygulamalar bunlara dahil değil.

Gelecek güncellemenin ardından da Windows 11 uygulama bölümündeki widget’lar kısmından MSN haber akışını da kaldırabilecekler. Bu sayede kullanıcılar, şu anda widget kısmını karmaşıklaştıran haber akışları ve reklamlardan kurtulacak. Ek olarak ihtiyaç duydukları widget’ları kullanmaya devam edecek.

 
Tüm bunlara rağmen Microsoft bu değişikliklerin sadece Avrupa Ekonomik Bölgesi (EEA) bölgesinde kullanıma sunulacağını belirtti. Bu nedenle de Türkiye’nin de bu pazarlar arasında yer alıp almayacağı henüz belli değil. Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyet, Danimarka, Almanya, Fransa, Macaristan, Yunanistan, Estonya, İtalya, İzlanda, İrlanda, Letonya, Finlandiya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Malta, Slovakya, Romanya, İspanya ve İsveç gibi ülkeler yer alıyor.

Peki, siz Windows 11 uygulama silme durumu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir