WhatsApp Aramalarına IP Adresini Gizleme Özelliği Geldi: Nasıl Kullanılır?
 1. Anasayfa
 2. Genel

WhatsApp Aramalarına IP Adresini Gizleme Özelliği Geldi: Nasıl Kullanılır?

0

WhatsApp, kullanıcıların aramalarda IP adreslerini gizleyebileceklerini duyurdu. IP adresi, konum gibi hassas bilgilere ulaşılabilmesine neden oluyordu.

Mesajlaşma deyince herkesin aklına ilk gelen uygulama olan WhatsApp, kullanıcıların daha güvenli bir deneyim yaşaması için hamlelerini sürdürüyor. Bu yıl içinde tanımadığınız uygulamaları sessize alma ve sohbet kilitleme gibi özelliklerin geldiğini görmüştük. Ayrıca uygulama, hâlihazırda mesajlarında uçtan uca şifreleme özelliği de kullanıyordu.

Bugün ise WhatsApp’a yepyeni bir güvenlik özelliği geldiği duyuruldu. Yeni özellik, kullanıcıların aramalarda konumunu gizlemesine olanak tanıyacak.

İsterseniz IP adresinizi gizleyebileceksiniz

WhatsApp, aramalardaki güvenliği artırma amacıyla kullanıcıların artık IP adresini gizleyebileceğini duyurdu. Özelliğin işe yarayacağını söyleyebiliriz. Çünkü aramalarda IP adresine erişim sağlanabiliyordu. Bu da kullanıcının internet sağlayıcısı ve konumu gibi hassas bilgilerine erişilmesine neden olabiliyordu.

Yapılan açıklamalarda da daha iyi aramalar ve veri aktarımı için kullanıcıların birbirlerinin IP adresini bilmesi gerektiği, bunun da gizlilik konusunda problemler yaratabildiği ifade edild. Platform, bu yüzden de artık isteğe bağlı olarak IP adresinin korunabileceğini açıkladı. Ayrıca özelliği kullanmanın, WhatsApp’taki arama kalitesini düşürebileceğini de ekledi.

Son olarak WhatsApp, IP adresi korunduğunda bile aramaların uçtan uca şifrelenmeye devam edeceğinin altını çizdi.

WhatsApp aramalarında IP adresi nasıl gizlenir

 • Adım #1: WhatsApp uygulamasını açın.
 • Adım #2: Ayarlar’a gidin.
 • Adım #3: “Gizlilik” bölümüne girin.
 • Adım #4: “Gelişmiş” kısmına basın.
 • Adım #5: “Aramalarda IP adresini koru” alanından özelliği aktif edin.
Kaynak: https://engineering.fb.com/2023/11/08/security/whatsapp-calls-enhancing-security/
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir