Windows 11’in Ayarlar uygulamasına da yapay zeka sayfası geliyor
 1. Anasayfa
 2. Windows

Windows 11’in Ayarlar uygulamasına da yapay zeka sayfası geliyor

0

 

Microsoft yakında Windows 11‘de yapay zeka özelliklerine sahip sistem uygulamalarını, “Sistem” bölümünde yeni bir sayfa ile ayırmayı planlıyor.

Microsoft, Windows 11 Ayarlar uygulamasına yeni bir “AI bileşenleri” sayfası eklemeyi planlıyor. Windows 11 build 26016’dan başlamak üzere, Ayarlar uygulaması yapay zeka ile ilgili özelliklere sahip uygulamaları barındıracak yeni bir “Yapay zeka bileşenleri” sayfası içerecek.

Ayarlar sayfası, şirketin 23H2 sürümüyle birlikte işletim sistemi için gerekli olduğu düşünülen bileşenleri “Yüklü uygulamalar” sayfasından ayırmak için eklediği “Sistem bileşenleri” sayfasıyla aynı yaklaşıma sahip. “AI bileşenleri” sayfası, Ayarlar uygulamasının “Sistem” bölümünde “Sistem bileşenleri” sayfasının altında yer alacak ve şimdilik Game Bar, Get Help, Microsoft Store, Phone Link ve Windows Security gibi birkaç uygulamayı içeriyor. Ancak, bu sayfa hala geliştirilme aşamasında olduğundan şimdilik kullanıcılardan gizlenmiş durumda.

X’te bir kullanıcı tarafından belirtildiği üzere, 26016 veya daha yüksek bir sürüm kullanıyorsanız, sayfayı etkinleştirmek için vivetool /enable /id:47688503 komutuyla ViveTool’u kullanabilirsiniz.

Bu sayfanın eklenmesi pek de sürpriz değil zira şirket yapay zeka üzerine oldukça fazla kafa yoruyor. 2024 yılında Microsoft; Arama, Canlı Altyazılar ve Windows Shell gibi mevcut özelliklerin yanı sıra Zaman Çizelgesi, Süper Çözünürlük gibi yeni özelliklerde de yapay zekayı daha fazla kullanmayı planlıyor.

 
Microsoft ayrıca sohbet robotu ayarlarının yönetilmesi için “Kişiselleştirme” bölümünde yeni bir “Windows için Copilot” ayarlar sayfası oluşturmayı deniyordu, ancak bu sayfa şu anda gizli bir bileşen olarak bile kullanılabilir değil.

Microsoft 26016 derlemesini 2024 için hazırlarken bu menünün nasıl değişeceğini görmek hayli ilginç olacak. Şimdiden görebildiğimiz kadarıyla, 2024’ün Windows için yapay zeka yılı olacağı açık.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir