Uzayda tonlarca su keşfedildi!
 1. Anasayfa
 2. Uzay

Uzayda tonlarca su keşfedildi!

0

 

Bir toz bulutunun içerisindeki uzak bir yıldız üzerinde çalışan araştırmacılar, yakın çevrede bol miktarda suya rastladılar.

Uzayda yaşam arayışı insanoğlunun en büyük hedeflerinden bir tanesi. Bu araştırmalar sırasında aranılan en önemli maddeyi ise su oluşturuyor. Su bulunan yerde yaşamın da olabileceği düşüncesi doğrultusunda hareket eden bilim insanları araştırmalarına devam ediyor. Yapılan araştırmalar sonucunda uzak bir yıldız kümesinde büyük miktarlarda su moleküllerine rastlandı.

Uzayda uzak bir sistemde tonlarca suyun varlığı tespit edildi

Bir toz bulutunun içerisindeki uzak bir yıldız üzerinde çalışan araştırmacılar, uzayda bol miktarda suya rastladılar. V883 Orionis adı verilen sistemde yer alan yıldız, yaklaşık bin 300 ışıkyılı uzaklıkta yer alıyor. Yapılan bu keşif ile güneş sistemimizdeki suyun kökenleri hakkında yeni bulguların ortaya çıkabileceğine inanılıyor.

Gökbilimcilerden oluşan ekip, toz bulutu içerisindeki suyun kimyasını araştırmak için Şili’deki büyük bir radyo teleskopu olan Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) teleskobunu kullandı.

Bu araştırmaya katılan bilim insanları daha önce bir protogezegen diskindeki suya rastlanılmadığını dile getirdi.

Bilim insanlarının bir kısmı suyun Dünya’ya kuyruklu yıldızlardan geldiğine inanıyor. Ancak bu kuyruklu yıldızların suya nereden ulaştıkları henüz bilinmiyor.

 
Bu yeni keşif ise bu soruya cevap verebilir. V883 Orionis gibi ata-gezegen diskleri, birikmiş toz ve kayaların yanı sıra birçok farklı moleküle ev sahipliği yapıyor. Bu moleküllerden bir tanesi ise su gibi görünüyor.
 
Ekip yaptığı araştırma ile V883 Orionis’in Dünya’nın tüm okyanuslarında sahip olduğundan en az bin 200 kat daha fazla su içerdiğini ortaya koydu. Ekip, bu tür sistemlerdeki suyu gaz halinde daha iyi görmek için METIS cihazı ve henüz inşa edilmemiş Extremely Large Telescope ile daha fazla gözlem yapmayı planlıyor.

Bildiğimiz şekliyle yaşam suya bağlı şekilde hareket ediyor. Bu nedenle evrenin diğer köşelerinde bulunan su, tıpkı Dünya’da olduğu gibi yaşamın başka bir yerde de var olabileceğini bizlere gösteriyor.

 
Peki sizce uzayda su olduğuna göre yaşam da var mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir