Windows 11’e yakında gelecek en iyi 5 harika özellik
 1. Anasayfa
 2. Yazılım veDonanım

Windows 11’e yakında gelecek en iyi 5 harika özellik

0

2023 ikinci yarısına girerken, birkaç ay içinde gelmesi gereken bir sonraki Windows 11 özellik güncellemesine daha yakından dikkat etmenin zamanı geldi. Şu anda “sürüm 23H2” olarak bilinen yaklaşan sürüm, dikkate değer ve uzun zamandır beklenen birkaç özellik sunmalıdır.


Microsoft, her hafta yeni Windows 11 önizleme yapıları yayınladığından, yeni özelliklerin ve büyük değişikliklerin izini kaybetmek kolaydır. Bu nedenle, bir sonraki işletim sistemi güncellemesinin sunması gereken beş harika özellik.

Aşağıda belirtilen her şey, en son Windows 11 Geliştirme yapılarında test için kullanılabilir. Kararlı sürümden Geliştirme Kanalına atlamak için sizi cezbeden bir şey varsa, önizleme yapılarının desteklenmediğini ve hatalara eğilimli olduğunu unutmayın. Ayrıca, bazı değişiklikler kademeli olarak yayılıyor ve manuel etkinleştirme için şanslı bir bilet veya ViVeTool uygulaması gerektiriyor.

Tüm uyarılar ele alındığında, yakında Windows 11’e gelecek olan beş favori özelliğimizin yanı sıra geleneksel bonus duvar kağıdı da olacak.

1. Dinamik Aydınlatma

Dinamik Aydınlatma özelliği sayesinde PC’nizin renkli RGB aksesuarlarını kontrol etmek yakında çok daha kolay hale gelecektir. Genellikle aksak, buggy ve çirkin olan ekstra yazılım yüklemeden farenizdeki ve klavyenizdeki RGB ışıklarını yönetmek için yeni bir Ayarlar bölümüdür.

Dinamik Aydınlatma, sistemin mümkün olduğunca çok sayıda çevre birimini kontrol edebilmesini sağlamak için açık HID LampArray standardını kullanır.

Kişiselleştirme bölümünün altında yer alan Dinamik Aydınlatma, parlaklığı, renkleri, ışık efektlerini değiştirmenize, uyumlu uygulamalarla entegrasyonları kontrol etmenize ve daha fazlasını yapmanıza olanak tanır. Desteklenen fare ve klavyelerin mevcut listesi sınırlıdır, ancak Microsoft bunu diğer üreticilerin cihazlarıyla genişletmeyi vaat etmektedir.

2. Geliştirilmiş Windows Mürekkebi

İşte dijital kalem desteğine sahip bir Windows dizüstü bilgisayar veya tablete sahip olanlar için bir tane. En son Geliştirme yapılarından biri, kaleminizle el yazısıyla herhangi bir metin alanına yazmanıza olanak tanıyan birkaç önemli Windows Ink iyileştirmesi getirdi. Sadece kalemini al ve bir metin kutusuna yazmaya başla. Ayrıca, bir sembolü veya kelimeyi kaldırmak için çizebilirsiniz.

 

ABD ingilizcesinin şu anda desteklenen tek dil olduğunu unutmayın.

3. Geçiş tuşları desteği


2015 yılında Windows Hello‘nun piyasaya sürülmesinin ardından Microsoft, işletim sistemi için yeni bir şifresiz standart benimsiyor. Yaklaşan Windows 11 güncellemesi, şifrelere daha güvenli ve daha kolay bir alternatif olan parola desteği getirecek. Windows 11 PC’nizde parola oluşturabilir, depolayabilir ve kullanabilir ve Windows Hello’yu kullanarak web sitelerinde ve uygulamalarda oturum açabilirsiniz.

 

4. Daha fazla arşiv formatı için yerel destek

Windows 11, daha fazla arşiv biçiminde depolanan dosyaları açıp çıkarmanıza izin vererek yakında üçüncü taraf sıkıştırma yazılımına olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır. Mevcut ZİP desteğine ek olarak, Dosya Gezgini tar, tar gz, tar bz2, tar zst, tar xz, tgz, tbz2, tzst, txz, rar, 7z ve daha fazlasını işleyebilecek.

Tabii ki, sık sık arşivlerle çalışıyorsanız, dosyaları paketliyorsanız ve diğer gelişmiş eylemleri gerçekleştiriyorsanız, yine de Winrar’a (şirket korkmuyor) veya benzeri uygulamalara ihtiyacınız olabilir. Ancak, yalnızca ara sıra bir grup RAR dosyasını açması gereken çoğu normal kullanıcı için, yaklaşan Windows 11 güncellemesi, üçüncü taraf arşivleme yazılımlarından vazgeçmek için mükemmel bir fırsat olacaktır.

5. Geliştirilmiş yedekleme ve geri yükleme


Windows, Windows Yedekleme adlı yeni bir sistem uygulaması alıyor. Kullanıcılara mevcut bilgisayarlarını gönül rahatlığı için yedeklemeleri veya içeriği diğer cihazlara aktarmaları için hızlı ve kolay bir yol sağlayacaktır. Uygulama klasörleri, uygulamaları, ayarları, kimlik bilgilerini taşıyabilir ve hatta pın’lerinizi hatırlayabilir, böylece kullandığınız uygulamalar bıraktığınız yerde kalır.

 

Uygulama yedeklemesinin yalnızca Microsoft Mağazası programlarıyla çalışmadığını belirtmekte fayda var-geri yüklenen pın‘i tıkladıktan sonra, Windows 11 size uygulamayı resmi web sitesinden indirme seçeneği sunacaktır. Bir bilgisayarı geri yüklemek veya başka bir bilgisayara geçmek sık sık yaptığınız bir şey değildir, ancak cihazınızla çok daha hızlı başlamanıza olanak tanıyan gelişmiş deneyimi takdir edeceksiniz.

Mansiyon Ödülü: Geliştirilmiş Snap Düzenleri


Windows 11, monitörünüzdeki uygulamaları düzenlemeyi keyifli bir deneyim haline getiren harika pencere yönetimi araçlarına sahiptir. Bu yılın ilerleyen saatlerinde gelen “sürüm 23H2” ile Snap Layouts (imleci ekranı kapla düğmesinin üzerine getirirken veya bir pencereyi ekranın üst kısmına sürüklerken görebileceğiniz açılır pencere), birden fazla uygulamayı anında çekmenize olanak tanır.

İşletim sistemi, hangi programları yan yana kullanmak isteyebileceğinizi tahmin etmeye çalışacak ve bunları tek bir tıklamayla yakalamanızı önerecektir.

Bonus: Duvar Kağıdı

İşte bu makaledeki duvar kağıdı:


Bu altı özellik, Microsoft’un yaklaşan Windows güncellemesi için hazırladığı her şey değildir. Yeni yeteneklere ek olarak, şirket görev çubuğunun “asla birleştirme” modu ve etiketleri gibi daha önce eksik olan özellikleri geri yüklemek üzere. Windows Yardımcı Pilotu başka bir büyük (öyle mi?) yapay zekanın gücünü masaüstünüze getirmesi gereken özellik. Herkese açık kullanıma sunulmadan birkaç ay öncesine sahip olduğumuzdan, Microsoft’un daha fazla değişiklik ve iyileştirme yapmasını bekleyebilirsiniz.

Hangi yeni Windows 11 özelliği sizi en çok heyecanlandırıyor? Yorum bölümünde herkese bildirin.

Kaynak:https://www.neowin.net/news/top-5-cool-features-coming-soon-to-windows-11/?utm_source=pocket_saves 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir