Google’dan dev hizmet: Bilgileriniz internete düştü mü?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Google’dan dev hizmet: Bilgileriniz internete düştü mü?

0

Google, kişisel bilgileriniz Arama’da yer alırsa sizi uyaracak ve bu verileri kaldırmanız için yeni araçlar sunacak.


Google, kullanıcı verilerinin gizliliği üzerine yeni araçlar sunacağını açıkladı. Bu araçlardan en önemlisi, Arama sonuçlarındaki kişisel bilgilerinizi kaldırmanızı sağlayan bir güncelleme olacak. Ayrıca internetteki görüntülerinizi filtreleme hakkına da sahip olacaksınız.

Google, verileriniz Arama’da görünürse size bilgi verecek


Google, kullanıcılara Arama sonuçlarındaki kişisel bilgileri hakkında daha fazla kontrol veriyor. Buna göre en önemli değişiklik, ilk olarak geçtiğimiz yıl duyurulan “Sizin Hakkınızda Sonuçlar” aracının genişletilmesi oldu. Artık belirli bir telefon numarası veya adres arama sonuçlarında listelenirse Google’dan uyarı alacaksınız.


Yazılım devi ayrıca kişisel bilgilerin bulunmasını ve kaldırılmasını kolaylaştırmak için bu raporları tek bir panoda toplayacak. Böylece hem kendinizin hem de farklı bir kişinin verilerini Google’dan kaldırılmasını talep edebileceksiniz.

Kişisel bilgi kontrollerine ek olarak Google, Arama sonuçlarındaki bazı görüntüleri bulanıklaştırma seçeneği de sunacak. Güvenli Arama araçlarını yapılacak güncellemeyle verilecek bulanıklaştırma özelliği, Arama sonuçlarında varsayılan olarak etkinleştirilecek.

Kullanıcılar isterlerse Arama’da bulanıklaştırmayı devre dışı bırakabilir. Ancak belirli bir kişi tarafından talep edilmiş bulanık görselleri tam olarak görmek mümkün olmayacak.

 

Arama sonuçlarına yönelik bu güvenlik özellikleri şimdilik yalnızca ABD için İngilizce dilinde mevcut. Ancak Google, bu araçlarını yakında daha fazla dile ve ülkeye genişletmeyi planlıyor. ABD’de talep edilen bir veri kaldırma talebinin, tüm dünyada uygulanacağını da belirtelim.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir