Fiyat Artışları İçin Şikayet Bildirim Sistemi Oluşturuldu
 1. Anasayfa
 2. Genel

Fiyat Artışları İçin Şikayet Bildirim Sistemi Oluşturuldu

0

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Haksız Fiyat Artışlarının Engellenmesi İçin Şikayet Bildirim Sistemi Oluşturdu

Son dönemde iyice artan haksız fiyat artışları sebebiyle oluşan mağduriyetlerin önüne geçmek adına Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni bir adım attı. Bakanlık, kişilerin bu konu hakkındaki şikayet ve önerilerini iletebileceği bir sistem oluşturulduğunu duyurdu.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Toplantısı’nda açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, arz talep dengesiyle uyumlu olmayan fiyat hareketlerinin engellenmesi için her türlü adımın atılacağını kaydetmişti. Fiyatların daha yakından takip edilerek sıkı bir denetime tabi tutulacağını ifade eden Nebati, ürün etiketlerine fahiş fiyatlar koyan satıcılara karşı özel bir ekip oluşturulacağını ifade etmişti. 

Toplantıda yapılan bu açıklamaların ardından da beklenen adım atıldı. Bakanlık, haksız fiyat artışlarının önüne geçmek adına harekete geçildiğini duyurdu. 

Şikayet bildirim sistemi oluşturuldu

Gelen haberlere göre Bakanlık, fahiş fiyat artışları karşısında mağduriyetlerin oluşmasını engellemek için vatandaşların bu husustaki şikayet ve önerilerini iletebileceği bir şikayet bildirim sistemi oluşturduğunu açıkladı. 

Yeni şikayet bildirim sistemi sayesinde haksız fiyat artışı tespit eden ve bu durum karşısında mağduriyet yaşayan kişiler, bakanlığın internet sitesinde bulunan şikayet bildirim kısmından şikayetlerini iletebilecek. Sisteme gelen şikayetler ise ilgili birimler tarafından incelenip değerlendirilmek üzere işleme alınacak. Buna göre sistemde işleme alınan şikayet ve öneriler, Vergi Denetim Kurulu’ndaki müfettişler ve Gelir İdaresi’nde görev yapmakta olan denetleyicilerden oluşan Enflasyonla Mücadele Timi tarafından takip edilecek. 

 

Yeni sistem ile birlikte müşterileri mağdur etmesi muhtemel haksız uygulanan fahiş fiyat artışlarının daha kolay bir şekilde tespit edilmesi ve bunu takiben fiyat artışlarını uygulayan kişiler hakkında da yasal işlem başlatılması hedeflenecek. Uygulama ile birlikte haksız fiyat artışlarının engellenmesi bekleniyor. 

 

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/haksiz-fiyat-artislarina-karsi-sikayet-bildirim-sistemi/2507379.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir