WhatsApp’ın Hükümet Sansürlerini Yıkıp Geçen Özelliği iPhone’lara Geliyor
 1. Anasayfa
 2. Sosyal medya

WhatsApp’ın Hükümet Sansürlerini Yıkıp Geçen Özelliği iPhone’lara Geliyor

0

Android’den sonra WhatsApp’ın iOS beta sürümünde de WhatsApp’ın sansürleri aşmaya yarayan proxy özelliği yer aldı. Kullanıcılar, çok yakında bu özelliği kullanmaya başlayabilecekler gibi görünüyor. Öte yandan; uygulamanın Android sürümüne kaydırma özelliği de geliyor.

Geçtiğimiz hafta sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a iki yeni özellik geleceğinden bahsettik. Uygulamanın “2.23.13.9” ve “2.23.13.10” kodlu Android beta sürümlerinde ortaya çıkan yeni özelliklerden bir tanesi, dünyanın her yerinde WhatsApp’ın kullanılabilmesini sağlayacaktı. Şimdi bu özellik, WhatsApp’ın 23.13.0.72 kodlu iOS beta sürümünde de ortaya çıktı.

2.23.13.10 kodlu Android beta sürüm ile 23.13.0.72 kodlu iOS betada tespit edilen özellik, uygulamaya proxy ayarlama desteği getiriyor. Bazı beta sürüm kullanıcıları tarafından deneyimlenebilen özellik, WhatsApp’a sansür uygulanan, yani WhatsApp’ın yasak olduğu ülkelerde uygulamaya erişilmesini sağlayacak. Kullanıcı, proxy ayarlarını tamamladıktan sonra WhatsApp’ı kesintisiz bir şekilde kullanabilecek.

WhatsApp’taki proxy bölümü işte böyle görünecek

WhatsApp

Diyelim ki WhatsApp’ın yasaklı olduğu İran veya Afganistan gibi ülkelerden birindesiniz ve WhatsApp kullanamıyorsunuz. Bulacağınız bir proxy servisinin bağlantı ayarlarını telefonunuzdaki WhatsApp’a girdiğinizde, uygulamayı yeniden kullanabileceksiniz. Buradaki en büyük handikap, söz konusu proxy servisinin engellenmemiş olması. Engellenen proxy servisleri ile ayar yaparsanız, WhatsApp’a bağlanamayacaksınız.

Proxy özelliği iOS’ta böyle görünecek:

WhatsApp

Yukarıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz üzere, proxy özelliği hem iOS hem de Android’de aynı şekilde görünecek. Kullanıcı, hangi telefonu kullanıyor olursa olsun, aynı ayarları yapacak.

WhatsApp’ın Android sürümüne kaydırma özelliği de geliyor!

2.23.13.9 kodlu Android beta sürümde bulunan özellik ise kullanıcıların WhatsApp ekranını sola – sağa doğru kaydırmalarını sağlayacak. Buna gerek var mı diye soruyorsanız haklısınız. WhatsApp’ın alt kısmındaki seçeneklere dokunduğunuzda zaten ilgili sayfaya ulaşabiliyorsunuz. Şimdi bunu yapabilmenin ikinci bir yolu daha sunulacak. Kullanıcı, kaydırma işlemiyle sayfalar arası geçiş yapabilecek. Tıpkı proxy gibi bu özellik de an itibarıyla bazı beta sürüm kullanıcıları tarafından deneyimlenebiliyor.

Kaynak: https://wabetainfo.com/whatsapp-beta-for-ios-23-13-0-72-whats-new/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir