Akıllı Telefonlar, Starlink’e Bağlanabilecek
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Akıllı Telefonlar, Starlink’e Bağlanabilecek

0

Akıllı Telefonlar Mobil İnternet Yerine Starlink İnternete Bağlanabilecek (Bilin Bakalım Kim Hariç?)

Elon Musk, T-Mobile CEO’su ile katıldığı etkinlikte T-Mobile ortaklığıyla sunulacak yeni hizmetini duyurdu. T-Mobile kullanıcıları, artık Starlink uydularıyla dünyanın her yerinden iletişim kurabilecek.

Son yıllarda tüm dünyada ucuz ve yüksek hızlı interneti mümkün kılmak üzere Starlink projesini yürüten SpaceX, bugün büyük bir duyuru daha yaptı. SpaceX’in CEO’su ve kurucusu Elon Musk, ikinci nesil Starlink uydularının hücresel antenler de içereceğini açıkladı. Bu da Starlink uydularının artık mobil iletişimde de kullanılabileceği anlamına geliyor.

ABD’nin en büyük mobil operatörlerinden T-Mobile ile ortak bir etkinlik düzenleyen SpaceX, yeni Starlink uydularının sunacağı hücresel bağlantı hızını da paylaştı. Buna göre mobil cihazlar, Starlink uydularına bağlanarak saniyede 2 ila 4 Megabit hız ile veri alışverişi gerçekleştirebilecek. Tabii bu değer, Starlink uydularının kapsadığı alana göre değişecek.

Bağlantı hızı, mesajlaşma uygulamalarına bile yetebilir:

Söz konusu bağlantı hızı, mobil cihazlardan mesaj, multimedya mesaj (MMS), arama ve hatta ortaklık kurulmasıyla WhatsApp ve iMessage gibi bazı mesajlaşma uygulamalarının doğrudan kullanımı için yeterli olacak. İşin kötü yanı bu özellik, şimdilik sadece ABD’de kullanılabilecek.

Hücresel bağlantı, Tesla araçlarda da bulunacak:

Etkinliğin ardından Twitter’dan da bazı soruları cevaplayan Elon Musk, “Tesla, premium bağlantı ile bu hizmeti de alacak mı?” sorusuna “Evet.” cevabını verdi. Musk, bağlantının ne zaman ve nasıl sağlanacağı konusundaysa bir bilgi paylaşmadı.

Özelliğin testleri önümüzdeki sene başlıyor:

Paylaşılan bilgilere göre Starlink uyduları üzerinden hücresel bağlantı kurma özelliği, Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamında, Alaska’da, Puerto Rico’da, Hawaii’de ve ABD kara

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir