Vergisiz 130 milyon TL: Dünyanın en pahalı elektrikli otomobili tanıtıldı!
 1. Anasayfa
 2. Genel

Vergisiz 130 milyon TL: Dünyanın en pahalı elektrikli otomobili tanıtıldı!

0

Automobili Pininfarina tarafından tasarlanan Barchetta, dünyanın en pahalı elektrikli otomobili olma ünvanını ele geçirdi.


Otomotiv endüstrisi büyük bir değişimin içerisinde. İçten yanmalı motorlara artan veda edilirken, elektrikli modelleri her geçen gün daha fazla görmeye başladık. Bu durum spor otomobilleri de etkilemiş durumda. Artık süper otomobiller de elektrikli motorlar ile sahne almaya başladı. Bunun en dikkat çekici örneği ise Pininfarina’dan geldi.

Pininfarina B95, hem performansı, hem de fiyatı ile dudak uçuklatıyor


Automobili Pininfarina, geçtiğimiz günlerde B95 kod adı ile ilk ipuçlarını paylaştığı elektrikli hiper otomobilini sonunda gün yüzüne çıkardı. Sınırlı sayıda üretilecek olan B95 Speedster, tasarımı ve performansının yanı sıra fiyatı ile de dudak uçuklatıyor.


Elektrikli hiper otomobilde ‘B’ harfi Barchetta için kullanılırken, 95 ise markanın 2025 yılında kutlayacağı 95. yılını simgeliyor. Pininfarina, tamamen el yapımı olarak üretilecek olan yeni elektrikli hiper otomobil modelini 2025 yılında sahiplerine teslim etmeyi planlıyor.

1.900 beygir güç ve 2.360 Nm tork üretebilen bu hiper otomobil, 100 km/s hıza ise sadece 1,8 saniyede ulaşabiliyor. 120 kWH kapasiteli bir bataryaya ev sahipliği yapan yeni elektrikli hiper otomobilde 270 kW’lık bir hızlı şarj özelliği de bulunuyor. Elektrikli otomobil, bataryasını bu sayede yüzde 20’den yüzde 80 oranına sadece 25 dakikada doldurabiliyor.
 
Dünyanın ilk elektrikli hiper speedster modeli olan B95 modelinden sadece 10 adet üretileceğini söylemekte de yarar var. Performansının yanı sıra sınırlı sayıda üretilecek olması B95’in değerini bir kat daha artırıyor. Bu elektrikli hiper otomobili satın almak için koleksiyonerler şimdiden sıraya girerken, bu aracı satın almak için ise 4,8 milyon doları (130 milyon TL) gözden çıkarmaları gerekecek.

Pininfarina B95 Speedster, bu fiyat etiketi ile dünyanın en pahalı elektrikli otomobili olma ünvanını da ele geçiriyor. Peki dünyanın en pahalı elektrikli otomobili olan Pininfarina B95 Speedster hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir