Tumblr Tasarımı Baştan Aşağı Değişti (Artık Çakma Twitter Gibi Görünüyor)
 1. Anasayfa
 2. Sosyal medya

Tumblr Tasarımı Baştan Aşağı Değişti (Artık Çakma Twitter Gibi Görünüyor)

0

Bir dönemlerin popüler mikroblog platformlarından Tumblr, yepyeni arayüzünü kullanıcılara sundu. Bu arayüz, X’e (Twitter) benzerliği ile dikkat çekiyor.

İlk kez 2007 yılında kullanıma sunulan, o yıllarda dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ancak sonraki yıllarda özellikle de Twitter (şimdilerde X) nedeniyle popülaritesini yitiren ve en nihayetinde de unutulmaya yüz tutan Tumblr ile ilgili beklenmedik bir gelişme yaşandı. Platform, web sürüm için oluşturduğu yepyeni arayüzünü kullanıcıların beğenisine sundu. Tumblr’ın yeni arayüzü, X’in orijinal arayüzünün bir kopyası olarak karşımıza çıktı.

Tumblr’ın gezinti çubuğu, eskiden sağ üst kısımda bulunuyordu. Paylaşım yapmak isteyen kullanıcı, bu gezinti çubugündaki bir seçeneği kullanıyordu. Sol üst kısımda ise arama çubuğu yer alıyordu. Yeni arayüz, tüm bunların yerini değiştirdi ve X’e benzer bir düzen ortaya koydu. Kullanıcılar, Tumblr’da dolaşırken sanki X kullanıyormuş gibi hissedecekler.

Tumblr’ın yeni arayüzü işte böyle görünüyor

Yukarıdaki GIF’te de görebileceğiniz üzere, Tumblr’ın yeni arayüzü kullanıcılara yepyeni ve alıştıkları bir deneyim sunacak. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, kullanıcı deneyimini kolaylaştırmak için böyle bir değişiklik yapıldığı ifade ediliyor. Ancak bu tabi görünen neden. Tumblr CEO’su Matt Mullenweg, Kasım 2022’de yaptığı bir açıklamada Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra kullanıcı sayısında artış yaşandığını açıklamıştı. Tumblr, klasik Twitter olmak amacıyla bu tür değişiklikler yapıyor.

X’in web arayüzü şöyle:

X arayüzü

Tumblr’ın yeni arayüzünün kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağı şimdilik meçhul. İnternet kullanıcılarının X’e alternatif bir platform aradıkları aşikâr ancak bu Tumblr olur mu? İşte bu sorunun cevabını zaman gösterecek ancak Tumblr’ın bir dönem sadece müstehcen içeriklerle dolu bir platform haline dönüştüğü gerçeğini unutmamak gerek. Zamanın neler getireceğini hep birlikte göreceğiz.

Tumblr’ın yeni web arayüzünden bir ekran görüntüsü:

Tumblr arayüz

Kaynak: https://support.tumblr.com/post/725823410376261632
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir