Tesla’nın koltuğu sallantıda! Çinli dev, liderliğe oynuyor
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Tesla’nın koltuğu sallantıda! Çinli dev, liderliğe oynuyor

0

 

BYD ve Tesla arasında liderlik yarışı devam ediyor. Çinli üreticinin Tesla’yı son çeyrekte geçebileceği belirtildi.

Elektrikli otomobil endüstrisinde Çinli şirketler ön plana çıkmaya başladı. Son yıllarda dünyanın en çok satışını Tesla gerçekleştiriyor olsa da, BYD, yeni planlarıyla birinciliğe oynamak istiyor. İşte uygun fiyatlı elektrikli otomobilleriyle dikkat çeken BYD’nin gelir raporu.

Tesla ve BYD arasında neler oluyor?

BYD, dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi olarak Tesla’yı geride bırakmaya hazırlanıyor. Hem uygun fiyatlı hem de yüksek teknoloji araçlara odaklanan şirket, son yıllardaki yükselişiyle dikkat çekti. Bu da Tesla’yı geride bırakmaya hazır olduğunu gösteriyor.


BYD’nin 2023’teki küresel araç teslimatının Eylül döneminde 500 bin adede ulaştığı tahmin ediliyor. Buna karşılık Tesla ise aynı dönemde yaklaşık 545 bin elektrikli araç teslim etti. Ancak BYD’nin her çeyrekte 100 binden fazla araç sevkiyatı yapması, son çeyrekte Tesla’yı geçebileceğini ortaya koydu.

Tesla’dan daha uygun fiyatlı elektrikli otomobiller üretmesiyle bilinen BYD, uluslararası değerlendirmelerde de son derece iyi performans gösterdi. Örneğin Dolphin ve Atto 3 modelleri, Yeni Zelanda’da Yılın Otomobili ödüllerini kazandı.

BYD’nin Eylül ayından bu yana Türkiye’de de satış yaptığını belirtmek gerekiyor. Atto 3 isimli SUV’siyle ülkemize giriş yapan şirket, 1 milyon 690 bin TL’den satış gerçekleştiriyor.

Tesla ikonik bir marka olmaya devam etse de, fiyatlandırmasıyla Çinli markaların gerisinde kaldı. BYD gibi şirketler, 30 bin doların altında araçlar sunarak elektrikli araçları çok daha geniş bir kitleye yaymayı başardı.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir