1,6 milyar TL’lik ‘Uçan Yat’ Tanıtıldı (Acun’un Teknesi Yanında Kayık Gibi Kalır)
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık ve Yaşam

1,6 milyar TL’lik ‘Uçan Yat’ Tanıtıldı (Acun’un Teknesi Yanında Kayık Gibi Kalır)

0

 

Lazzarani Design Studio, yenilikçi tasarımıyla 140 kilometre hıza kadar ulaşabilen yatını tanıttı. Yat, tasarım ve lüksüyle ‘enlerin enlerine’ hitap edecek. Dahası, bu özel yat su üstünde kelimenin tam anlamıyla uçacak.

Pek çok kişinin hayalini süsleyen, uzay gemilerinin denizden giden hali gibi görünen süper yatlar arasına bugün bir yenisi daha katıldı. Lazzarani Design Studio, 74 metre uzunluğunda ve 70 milyon pound (1,6 milyar TL) başlangıç fiyatına sahip lüks yatı ‘Plectrum‘u tanıttı.

Lazzarani’nin süper lüks yatı, geleneksel deniz araçlarından farklı olan ve henüz yaygın olarak kullanılmayan bir prensiple yolculuk yapıyor. Yat, su üstünde adeta uçmasını sağlayan ‘hydrofoil’ tasarımına ev sahipliği yapıyor. Bu sayede gövde, hızla hareket ederken suya temas etmiyor ve sürtünme kuvveti ortadan kalkıyor. Sürtünme olmaması da Plectrum’un bir yata göre muazzam hızlara ulaşabilmesini sağlıyor.

Karşınızda 1,6 milyar TL’lik süper yat Plectrum:

Plectrum, dört katlı bir yat olarak karşımıza çıktı. Misafirler için 6 farklı kamaraya sahip olan yat, sahibi için ise özel ve ultra lüks bir süite sahip.

lüks yat

Yatın arka tarafı iki araçlık bir garaja, bünyesinde de helikopter hangarı ve yanında da ‘deniz oyuncaklarınız’ için bir açılır bir park yerine sahip.

lüks yat

Yatı özel kılan en önemli özelliklerinden hydrofoil sistemi, yolculuk şartlarına ve ihtiyaçlarına göre ayarlanabiliyor.

lüks yat

Kenarlarda bulunan kanatçıklar, yüksek hızlarda yat gövdesinden 2,5 metre yana doğru açılabiliyor. Yatın genişliği de tam açıklıkta toplam 20 metreye ulaşıyor.

lüks yat

Elbette yat, sadece tasarımı sayesinde yüksek hızlara ulaşmıyor. Yatın motoru da kendisini diğer yatlardan ayıran farklılıklara sahip.

lazzarini

Süper yat, toplam 15 bin beygir güç üreten ve hidrojenle çalışan üç farklı motordan gücünü alıyor.

lazzarini yat

lazzarini yat

Plectrum’un ilk üretilen modellerinin 2025‘te denizlerle buluşması planlanıyor.

 

Kaynak: https://www.independent.co.uk/travel/news-and-advice/flying-superyacht-plectrum-luxury-yacht-b2274490.html
 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap