Sosyal Medyayı Birbirine Katan ‘Mavi Tik’ Şimdi de Gmaile’e Geliyor: Bu Kez Gerçekten İyi Bir Amacı Var
 1. Anasayfa
 2. Google Gmail ve Inbox

Sosyal Medyayı Birbirine Katan ‘Mavi Tik’ Şimdi de Gmaile’e Geliyor: Bu Kez Gerçekten İyi Bir Amacı Var

0

 

Google, bugünden itibaren Gmail’e mavi tik geleceğini duyurdu. Güvenlik için çıkış yapan bu özellik, kullanıcıların kendilerine e-posta gönderen şirketlerin gerçek hesaplar olup olmadığını anlamasını sağlayacak.

Mail dolandırıcılıkları kullanıcılar için büyük tehlike oluşturmaya devam ederken bugün Google’dan bu konuda bir hamle geldi. Şirket, artık Gmail’de Twitter gibi platformlardakilere benzer bir şekilde mavi tik göreceğimizi duyurdu.

Google, 2021 yılında e-postaları gönderenleri doğrulamak için Brand Indicators for Message Identification’ı (BIMI) özelliğini tanıtmıştı. E-postaların güvenliğini sağlamak için atılan bu adım, şirketlerin logolarını Gmail’e eklemelerine olanak tanıyordu. Bugün şirketler için çıkış yapan mavi tik de güvenlik konusundaki önlemleri artırmış oldu.

Mavi tik, e-postaların gerçek mi yoksa sahte hesaplardan mı gönderildiğini anlamanızı sağlayacak

Teknoloji devi tarafından paylaşılan ekran görüntülerinde, mavi tikin e-postayı gönderenlerin hemen yan tarafında yer alacağı görülüyor. Bu kısmın üzerine geldiğinizde ise e-postayı gönderenin “doğrulandığı” belirtiliyor. Google, logosunu ekleyerek doğrulama yapan şirketlerin otomatik olarak mavi tik alacağını ekledi.

Şirketin bu hamlesi, kullanıcıların gelen maillerin gerçek mi yoksa dolandırıcılık amaçlı mı olduğunu anlamasını kolaylaştırılacak. Hızla artan phishing vakaları düşünüldüğünde, bu hamlenin güvenlik konusunda çok işe yarayabileceğini söyleyebiliriz. Bundan birkaç hafta önce, YouTube’dan gelmiş gibi görünen çok gerçekçi bir e-posta dolandırıcılığının insanları hedef aldığını görmüştük.

Gmail, bugünden itibaren hem iş hem de kişisel Google hesapları için mavi tikleri yayınlamaya başladı. Yani önümüzdeki günlerde birçoğumuz bu tarz doğrulanmış hesapları e-postalarımızda göreceğiz.

Kaynak:https://workspaceupdates.googleblog.com/2023/05/expanding-gmail-security-BIMI.html 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir