Android kullanıcıları tehlikede! 8 uygulamada trojan tespit edildi
  1. Ana Sayfa
  2. Android

Android kullanıcıları tehlikede! 8 uygulamada trojan tespit edildi

0

Siber güvenlik firması Evina, Google Play Store’da bünyesinde Autolycos trojanı barındıran 8 uygulama tespit ettiğini duyurdu.

Mobil pazarın günden güne genişlemesi, bambaşka sorunları da beraberinde getirdi. 2022 yılı itibariyle mağazalarda binlerce uygulama bulunsa da maalesef bunların bir bölümü kötü amaçlı ve kullanıcıların özel bilgilerini çalmaya çalışan trojanları bünyesinde barındırıyor. Özellikle son yıllarda gün aşırı bu gibi haberlerle karşılaşmaya başladık. Bunlara bir yenisi eklendi. Google Play Store’da bünyesinde Autolycos trojanı barındıran sekiz uygulama tespit edildi.

Autolycos trojanı banka hesaplarını boşaltıyor

 

Kullanıcı güvenliğini tehlikeye atan trojanların en yeni üyelerinden Autolycos, Google Play Store’daki sekiz uygulamada tespit edildi. Aslında burası oldukça korkutucu. Zira siber güvenlik firması Evina, ilgili virüsü Haziran 2021’de, yani tam bir yıl önce fark etti ve vakit kaybetmeden durumu Google’a bildirdi.

Google ise tehdidi ortadan kaldırmak için bir hayli geç kaldı. Hatta toplamda üç milyondan fazla indirilen sekiz uygulamadan altısı tamı tamına altı ay sonra Play Store’dan kaldırıldı. Geri kalan ikisiyse bir yıl sonra, dün silindi. Bu süreçte yazılımlar kullanıcıların verilerini ve paralarını çalmaya devam ederken, şirketin neden böyle bir karar aldığı da merak konusu.

Autolycos trojanından etkilenen kullanıcıların sayısı belli değil. Tehlike Google Play Store’dan kaldırılsa da daha önce uygulamaları indirmiş olan kişiler için halen devam ediyor. Bu nedenle aşağıdaki yazılımlardan bazıları cihazınızda yüklüyse, zaman kaybetmeden silmenizi ve banka hesap şifrelerinizi değiştirmenizi öneriyoruz.

  • Vlog Star Video Editor – 1 milyon+
  • Creative 3D Launcher – 1 milyon+
  • Funny Camera – 500,000+
  • Wow Beauty Camera – 100,000+
  • Gif Emoji Keyboard – 100,000+
  • Razer Keyboard & Theme – 50,000+
  • Freeglow Camera 1.0.0 – 5,000+
  • Coco camera v1.1 – 1,000+

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu gibi trojanların önüne nasıl geçilebilir? Yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap