Etkinleştirilmemiş Windows kullananlara bir kısıtlama daha geliyor
 1. Anasayfa
 2. Windows

Etkinleştirilmemiş Windows kullananlara bir kısıtlama daha geliyor

0

 

 

Microsoft’un, etkinleştirilmemiş Windows’larda kişiselleştirme ayarlarını bloke ettiği bilinen bir gerçek. Ama görünüşe göre şirket, bu uygulamasını daha da genişletmeyi düşünüyor.

Etkinleştirilmemiş bir Windows kullananlar, muhtemelen Microsoft’un tema veya simgeleri değiştirmek gibi kişiselleştirmelere izin vermediğini zaten biliyordur. Windows, böyle bir bilgisayar kullandığınızda Ayarlar sayfasında “Bilgisayarınızı kişiselleştirmeden önce Windows’u etkinleştirmeniz gerekir” yazan bir mesaj gösteriyor.

Çoğu kullanıcının önemli bir süre boyunca Windows’un etkinleştirilmemiş kopyalarını çalıştırması pek mümkün olmadığından dolayı, bu durum bir süredir dikkat çekmiyordu. Ama şimdi, Edge Canary’nin son sürümünden anlaşıldığı üzere, Edge’i geliştirmekten sorumlu ekip de bu fikri beğeniyor ve aynı uyarıyı tarayıcıda uygulamaya çalışıyor. Başka bir deyişle Microsoft, etkinleştirilmemiş Windows’larda Edge kişiselleştirme ayarlarını kısıtlamayı planlıyor.

Bu değişiklik ilk olarak geçtiğimiz ay WindowsReport tarafından fark edildi. Web sitesi, Edge Canary’nin yeni eklenen “msEdgeLockSettingsInNonActivatedOS” komut satırını çalıştırdığını fark etti, ancak o sırada site, bu kodun etkinleştirilmemiş bir Windows PC’de Edge ayarlarını gerçekten engelleyip engellemediğini doğrulayamadı.

Haber GHacks gibi diğer kaynaklar tarafından görüldükten sonra, değişikliğin zaten mevcut olduğu ve Microsoft’un bu özelliği Canary kanalında aktif olarak test ettiği doğrulandı. Windows Ayarları uygulamasında olduğu gibi, Edge (Canary) Ayarlar sayfasının üst kısmında da benzer bir mesaj görünüyor. Yine de, Windows’un bu özelliği stabil kanala taşıyıp taşımayacağı henüz belli değil.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir