Sıfır Şahin üretimi başladı! 2023 Tofaş Şahin fiyatı ve özellikleri
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Sıfır Şahin üretimi başladı! 2023 Tofaş Şahin fiyatı ve özellikleri

0

Yurt dışında sıfır Tofaş Şahin üretimi başladı. Peki ülkemize getirilebilecek mi? İşte 2023 Tofaş Şahin fiyatı ve özellikleri…

Tofaş tarafından 30 yıl önce üretilen otomobiller ülkemizde oldukça popüler hale geldi. Her ne kadar başlangıçta bu ilgi ve talebin nedeni uygun fiyatı olsa da günümüzde temiz ve düşük km olanlar sıfır araç fiyatına satılıyor. Fakat artık bu fiyata gerçekten sıfırını satın almak mümkün. Zira yurt dışında 2023 sıfır Tofaş Şahin üretimi yapan ülkeler mevcut. Peki fiyatı ne kadar?

2023 sıfır Tofaş Şahin fiyatı ve özellikleri

Türkiye’de Tofaş Şahin ve serinin diğer modellerinin üretimi 20 yıl kadar önce sonlandı. Ancak Mısır ve Etiyopya gibi ülkelerde 10 yıldan uzun süredir üretiliyor. Üstelik bu araçlara herhangi bir geliştirme yapılmadığını görüyoruz. Yani 20 yıl önce Türkiye’de satılanın birebir aynısı.

Tabii farklı marka ve model kullanılarak bu satış gerçekleşiyor. Zira üretim ve satış haklarını alan şirketlerin belirlediği yeni isimleri ve logolar kullanılıyor. Örneğin Etiyopya’da Holland markasının Docc modeli olarak satılıyor.

Fakat Etiyopya’da 2017’den sonra üretimin durdurulmasına yönelik kararlar alındı. Dönemsel olarak üretim ve satış gerçekleşse de ilerleyen dönemde tamamen sonlandı. Ancak aracın uygun fiyatından dolayı talep fazla olduğu için 2023 yılında tekrar sıfır Tofaş Şahin üretimi yapılmasına yönelik karar alındı.

Bu sayede Türkiye’den bu aracı ithal etmek isteyen kişi ve şirketlerin de bu sıfır otomobilleri getirmesinin önü açıldı. Ancak Etiyopya’daki büyük talep nedeniyle ilk iki partinin satışa çıktığı gün tükendiğini belirtelim. Yani aracı satın almak için sıraya girmek gerekebilir.


Tabii talep yalnızca iç pazardan gelmeyince Etiyopya’nın yalnızca üretime yıl boyunca devam etme kararı aldığı belirtiliyor. Bu aracın satış fiyatı ise yaklaşık olarak 13 bin dolar. Yani kabaca 250 bin TL’ye denk geliyor. Ancak ithal edilmesi durumunda nakliye ve gümrük ücretlerinin de ekleneceğini ve ±100 bin TL tutacağını belirtelim.

Yine de “kilometresi düşük”, “koleksiyonluk” ve “bulunmaz temizlikte” denerek ülkemizde 200-250 bin TL fiyatlara satılmaya çalışılan ikinci el versiyonları ile kıyaslandığı zaman sıfırını ithal etmek daha mantıklı olabilir.

Aracın geçtiğimiz yıllara ait üretim videolarını aşağıdaki bağlantılar üzerinden izleyebilirsiniz.

Tofaş Şahin özellikleri:

Özellikler
Motor 1.6 (75 Hp)
Motor hacmi 1581 cm3
Tork 130/2900 Nm
Kapı 4
Güç 75 HPW
Azami hız 170 km/saat
100 km/saat hızlandırma 13.1 saniye
Yakıt deposu hacmi 50 litre
Boyutlar: 4316x1642x1437 mm
Dingil arası 2490 MM
Yakıt tüketimi – şehir içi 7.8 Litre/100 km
Yakıt tüketimi – şehir dışı 5.3 Litre/100 km
Yakıt Tüketimi – ortalama 6.55 Litre/100 km
Ağırlık 985 kilo
Azami ağırlık 1450 kilo
Bagaj hacmi 400 litre
Lastik ebatı 175/70 R13 S
Vites sayısı 5
Ön süspansiyon Amortisör
Arka süspansiyon Helezoni yay-Hidrolik segman

Not: Aracın Türkiye’de satılan 1.4l ve 1.6l gibi farklı motor seçenekleri bulunuyor. Buna bağlı olarak özellikler değişiklik gösterebilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir