Şemsiyenizi hazırlayın: Özel İletişim Vergisi ve Telsiz Kullanım Ücretine Zam Geldi
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Şemsiyenizi hazırlayın: Özel İletişim Vergisi ve Telsiz Kullanım Ücretine Zam Geldi

0

Özel İletişim Vergisi ile Telsiz Kullanım Ücreti’ne zam yapıldığı açıklandı. Buna göre; aktif olarak mobil hat kullanan tüm vatandaşlar, 2024 yılında 15 TL Telsiz Kullanım Ücreti ödeyecekler.

2024 yılı, büyük bir zam furyası ile başladı. Bu bağlamda; yeniden değerleme oranı etkisiyle ödediğimiz tüm resmî kalemlere zamlar gelmeye başladı. Ve elbette hepimiz için geçerli olan Özel İletişim Vergisi ile Telsiz Kullanım Ücreti de zamlandı.

Özel İletişim Vergisi, 1999 yılından beri hayatımızın içerisinde olan ve yeni hat alımlarında 12 ay taksitle ödenebilen bir vergi olarak biliniyor. Bu vergi, geçtiğimiz yıl 260 TL olarak ödeniyordu. Resmî Gazete’de yayımlanan ilgili tebliğ ile Özel İletişim Vergisi Tutarı, 400 TL’ye yükseltildi.

Telsiz Kullanım Ücreti 15 TL oldu

telsiz kullanım ücreti

Eğer aktif bir mobil hattınız bulunuyorsa her ay düzenli olarak Telsiz Kullanım Ücreti ödersiniz. 2023’te 9,43 TL olan bu tutar, 2024 yılı için 15 TL olarak tahsil edilecek. Bu durum önemli çünkü telefon faturaları, vergideki artış nedeniyle otomatik olarak yükselecek.

Şunun bir kez daha altını çizelim. Özel İletişim Vergisi, sadece yeni bir hat alacak olan vatandaşları ilgilendiriyor. Eğer bu yıl içerisinde yeni bir mobil hat satın almazsanız böyle bir vergi ile karşılaşmazsınız. Ancak Telsiz Kullanım Ücreti için durum böyle değil. Aktif bir hat kullanan tüm vatandaşlar, Telsiz Kullanım Ücreti ödemek zorundalar.

 

Kaynak:https://halktv.com.tr/ekonomi/faturali-hat-sahiplerine-kotu-haber-1-ocak-itibariyla-tum-hat-sahipleri-icin-bu-794185h 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir