Rusya’da Yanardağ Patladı: 8-10 Santimetrelik Kül Tabakası Oluştu [Video]
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Rusya’da Yanardağ Patladı: 8-10 Santimetrelik Kül Tabakası Oluştu [Video]

0

 

 

Rusya’daki en aktif volkan olarak bilinen Shiveluch Yanardağı, 6 ay sonra yeniden patladı. Patlama sonucu 50 kilometrelik alanda etkili olan kül yağmurları, bazı yerleşim yerlerinde 8-10 santimetrelik birikintilere yol açtı. Bölgede hayat durmuş halde.

Bir yıldan uzun bir süredir tüm haberlerde Ukrayna ile girdiği savaş nedeniyle yer alan Rusya’da son dönemlerin en büyük felaketlerinden bir tanesi yaşandı. Ülkenin kuzey doğusunda bulunan ve çevresinde 40 kadar sönmüş yanardağ bulunduran Kamçatka Yarımadası’ndaki Shiveluch Yanardağı, 6 aylık molanın ardından yeniden harekete geçti. Yaşanan volkan patlaması, bölgedeki hayatı durma noktasına getirdi.

Rus bilim insanları tarafından yapılan açıklamada, Shiveluch Yanardağının patlamasını takiben 15-20 kilometre mesafeye kadar kül bulutlarının yükseldiği ifade edildi. En az 50 kilometrelik alanı kaplayan kül yağmuru, yanardağa yakın yerlerde 8-10 santimetre aralığında yükseltiler oluşmasına yol açtı. Gökten kar gibi kül yağdı desek yanlış olmaz.

En son 1964 yılında bu kadar büyük bir kül yağmuru yaşandı

Rusya volkan patlaması

Shiveluch Yanardağının patlaması şaşırtıcı bir durum değil. Zira bu yanardağ, Rusya’nın en aktif volkanları arasında yer alıyor. Ancak patlamanın şiddeti, son zamanlarda eşi benzeri görülmemiş bir doğa olayı yaşanmasına yol açtı. Rus uzmanlar, bu çaptaki bir kül yağmurunun en son 1964 yılında yaşandığını belirttiler. Volkana yakın yerleşim yerlerinden gelen görüntüler, facianın boyutunu gözler önüne sermeye yetiyor.

Volkan patladı

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz şey kar değil. Shiveluch’un patlaması sonucunda yağan küllerin birikintisi

Rusya

Rusya’da meydana gelen olayda herhangi bir can kaybı bildirilmemiş olsa da volkanın çevresinde hayat durdu. Rus yetkililer okulları tatil ederken, karayolu ulaşımını sağlayan bazı yolları da geçici olarak kapattılar. Ayrıca bölgede yaşayan insanların temiz suya ulaşmakta zorluk çekmeye başladıkları da bölgeden gelen haberler arasında yer alıyor. 

Shiveluch’un patlamasına ilişkin servis edilen bazı görüntüleri aşağıdan izleyebilirsiniz

Kaynak: https://www.bbc.com/news/av/world-europe-65238816 


 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir