Resmî Gazete’de Yayımlandı: Kredi Kartı Kullanımı ve Taksitli Alışverişlere Yeni Kısıtlamalar Geliyor
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Resmî Gazete’de Yayımlandı: Kredi Kartı Kullanımı ve Taksitli Alışverişlere Yeni Kısıtlamalar Geliyor

0

2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programının Onaylanması Hakkında Karar’da, kredi kartı kullanımına ilişkin önemli detaylar yer aldı. Karara göre 2024 yılında, kredi kartı kullanımı ve taksit uygulamalarında kısıtlama yapılacak.

Resmî Gazete’nin son mükerrer sayısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı “2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programının Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7739)” yayımlandı. Bu karar, en çok da kredi kartı kullanan vatandaşlarla ilgili önemli bir hususa ev sahipliği yapıyor.

Hükûmet, bir süredir enflasyonu düşürmeye yönelik adımlar atıyor. Görünen o ki yakında, kredi kartı kullanan vatandaşlar da bu durumdan etkilenecek. Konuyla ilgili detaylar şimdilik bilinmiyor ancak Resmî Gazete’de yayımlanan kararda, kredi kartı kullanıma ilişkin yeni önlemler alınacağı belirtiliyor.

Kredi kartıyla alışveriş ve taksit seçeneğinde daralmaya gidilebilir

Kredi kartı kullanımına kısıtlama

2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programının Onaylanması Hakkında Karar’a göre kredi kartı kullanımına yönelik atılacak yeni adımlar, “tüketim artışlarını önlemeye yönelik” olacak. Kredi kartı kullanımının enflasyonu artırıcı etkilerinin olduğu belirtilen karar, kredi kartı kullanımını kısıtlayacak gibi görünüyor. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi henüz ne gibi düzenlemeler yapılacağı tam olarak belli değil.

Resmî Gazete’de yayımlanan karara göre kredi kartıyla alışverişlerde ve nakit çekimlerdeki taksit sayıları ile ilgili düzenlemelere gidilecek. Buradan; kredi kartıyla taksitli alışverişlerde, vade sayısının düşürülebileceği veya bazı kategorilerde taksitli alışverişlerin tamamen kaldırılabileceği sonucuna ulaşabiliriz. Yapılacak düzenlemelerden etkilenmek istemeyen vatandaşların, ihtiyaç duydukları ürünleri şimdiden almalarında fayda var gibi görünüyor…

 

Kaynak:https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/10/20231025M1-1.pdf
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir