Ölümcül Kanser Türlerini Tedavi Edecek Yöntem Geliştirildi
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Ölümcül Kanser Türlerini Tedavi Edecek Yöntem Geliştirildi

0

 

Bilim İnsanları, En Ölümcül Kanser Türlerini Bile Kemoterapi Gibi Yan Etki Bırakmadan Tedavi Edecek Bir Yöntem Geliştirdi

California Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, tümör hücrelerinde bulunan bir proteinle ilgili yaptıkları bir keşfin, en ölümcül kanser hastalıklarından bazıları için oldukça etkili tedavi yöntemlerine yol açabileceğini açıkladı.

Kanser, günümüzün en büyük tehditlerinden biri olarak biliniyor. Henüz kesin bir tedavisi bulunamayan bu hastalıkla ilgili çalışmalar devam ediyor. California Irvine Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen bir çalışma sonucunda en ölümcül kanser türlerinden bazılarında bile oldukça etkili tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini sağlayacak bir keşif yapıldı.

GLI1 proteinleri, uygun hücre farklılaşması için gerekli olan bilgileri embriyonik hücrelere ileten bir sinyal yolu olan Hedhehog (Hh) sinyal yolunun etkileyicileridir. Bu protein, embriyo gelişimi sırasında birçok hücre türünde ve çoğu organda hücre kaderinin belirlenmesi, çoğalması ve modellenmesinde rol oynar. Araştırma ekibi, hücre gelişiminde önemli olan ancak aynı zamanda çeşitli kanserlere de yol açtığı bilinen GLI1 proteini ile ilgili yeni bir keşfe imza attı.

Kemoterapinin yan etkileri olmadan kanser tedavi edilebilir

Araştırmayı yürüten bilim insanları, bazı durumlarda, bir yolda bulunan proteinlerin diğer yoldaki proteinleri çalıştırabileceğini belirtti. Bilim insanları çalışmanın amacını oldukça karmaşık olan bu sistemde GLI1 proteinin başka proteinler tarafından aktive edilmesine neden olan moleküler mekanizmanın nasıl çalıştığını keşfetmek olarak açıkladı.

GLI1, SUFU adı verilen bir proteine sıkıca bağlıdır. SUFU proteini, GLI1’i baskılayarak hücre çekirdeğine nüfuz etmesini ve genlerini yaymasını engeller. Bilim insanları, GLI1 proteini üzerinde fosforlanabilen veya üzerine bir fosfat grubu aktarılabilen yedi bölgeyi inceledi. Bu yedi bölgeden bağı zayıflatan üç tanesi belirlendi. Bunun sonucunda da GL1’in aktive edilmesinin yani bu proteinin hücre çekirdeğine girmesinin kansere ya da kanserin kontrolsüz şekilde büyümesine neden olabileceğini keşfettiler.

Ancak bilim insanları, bu durum sonucunda belirli bir kanser türünde ya da tümörde tam olarak ne olduğunu anlayabilirlerse hastalığa ya da hastaya özel bir ilacın keşfedilmesinin mümkün olabileceğini düşünüyorlar. Bu keşifle birlikte hastalar, kemoterapinin yan etkileri olmadan tedavi edebilecek.

Life Science Alliance dergisinde yayımlanan çalışmaya göre yapılan bu keşif, özellikle en tehlikeli kanser türleri olarak kabul edilen melanom (kara tümör) ve pankreas kanserinin yanı sıra çocukluk çağındaki beyin kanseri ve yetişkinlerde görülen cilt kanseri için yeni tedavi yöntemleri geliştirebilir.  

 

Kaynak:https://scitechdaily.com/how-a-certain-protein-can-cause-deadly-cancers/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir